İnstagram Sayfası

Endoskopik orta yüz cerrahisi: “yanak kaldırma”

Orta yüz ile yanaklar ve elmacık kemikleri kastediliyor. Küçük bebeklerin yüzlerini incelerseniz elmacık kemikleri seviyesinde yanaklarının dolu dolu ve sımsıkı olduklarını görebilirsiniz. Böyle dolu ve sımsıkı yanaklar bir gençlik ifadesidir. Oysa yanaklar yer çekiminin ve yaşlanmanın etkileri ile aşağı doğru sarkar. Öyle ki bu sarkıklık artık elmacık kemiklerini ortaya çıkaracak kadar belirginleşebilir. Üstelik bu sarkan sarkan dokular daha altlarda, ağız seviyesinde bir dolgunluk ta yaratır.

Genç, dinamik bir yüzde elmacık kemikleri seviyesinde bir çıkıklık, ağız seviyesinde bir çöküklük olması gerekiyor. Bunu sapının üzerinde duran bir armuda benzetebilirsiniz. Yaşlanma ile (bazen de yapısal –olarak gençlerde) bu armut ters durma eğilimindedir. Yani alt taraf üstteki dokuların aşağı inmesi ile dolgunlaşır.

AMELİYATTA NE YAPILIYOR?

Ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı var. Çok basite indirgersem yapılan bu armudu ters çevirmek. Aşağı sarkmış dokular yukarıya kaldırılarak elmacık kemikleri üzerinde ki dolgunluk yeniden sağlanıyor. Bu aynı zamanda alt taraftaki genişlemeyi de azaltıyor ve yüz formu değişiyor.
Kesimler sadece ağız içerisinde, üst dudağınızın bittiği yerde ve saçlı derinizin içerisinde yapıldığı için hiç bir iz kalmıyor. Kamera ve özel aletler ile kaslar, yağ paketleri, zarlar teker teker hazırlanarak yukarıya, 20’li yaşlarda durdukları yerlerine taşınıyor. Her şey derinde yapılıyor ve sadece kamera ile görülebiliyor.

BU AMELİYAT BENİM İÇİN UYGUN MU?

Aynada 45 derece açıyla yüzünüze bakın. Normal şartlarda elmacık kemiklerinizin yüksekte ağız seviyesinde yanaklarınızın da olabildiğince içerde olması ideal. Eğer bu oranlar tersine dönmüşse, yani yanaklarınız çıkık ama elmacık kemikleriniz düzleşmişse bu ameliyat sizin için uygun olabilir.
Bu mutlaka yaşlılıkta yapılan bir ameliyatta değil. Bu ameliyatı olan hastaların önemli bir kısmı 20’li yaşlarda ve doğuştan sarkık yanakları var.

BU AMELİYAT YAŞLANMAYA BAĞLI BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZEBİLİR Mİ?

Hayır. Bu ameliyat sadece sarkık orta yüz bölgesini yukarıya taşır. Eğer cilt sarkıklığınız, kırışmanız varsa bu sorunun klasik yüz germe ile giderilmesi şart.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR

Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok. Olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) de ciddi bir sorun yaratmayacaktır.
Enfeksiyon bu ameliyattan sonra görülebilecek komplikasyonlardan. Ameliyatın neredeyse yarısı ağız içinden yapıldığı için buradan mikrop kapma ihtimali her zaman var. İltihap olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi yanında nadiren cerrahi olarak iltihabın boşaltılması gerekebilir. Ancak bu tür enfeksiyonlar doğru tedavi edilirse hızla iyileşirler.

Asimetri: Bu ameliyatta dokuları asan dikişlerden birisinin görevini tam yapmaması asimetriye sebep olabilir. Bu durumda bu dikişin tekrar konulması gerekebilir.

His kaybı da bu ameliyattan sonra beklenen bir sorun. Üst dudakta ve alında olabilecek his kayıpları genellikle bir kaç hafta sonra geçecektir. Aylar süren kayıplar ile nadir olarak karşılaşılabilir.

Geçici saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.

SIK SORULAN SORULAR:

Bu ameliyat tek başına yeter mi?

Eğer cildinizde aşırı sarkma ve kırışıklık yoksa bu ameliyat yeterli olabilir. Ancak cildinizde bu tür sorunlar varsa, ki bu genellikle 50 yaştan sonra görülüyor, bu ameliyata ek olarak klasik yüz germe ameliyatı olmanız çok daha iyi sonuç verecektir.

Endoskopik ameliyat kansız ve izsiz midir?

Hiç bir ameliyat kansız olamaz. Ancak çok daha az miktarda kanama olacaktır. Kesimler de saçlı deri ve ağız içerisinde saklanacağı için iz olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?

Bunu söylemek imkânsızdır. Bu birazda sizin bu konuda yapacağınız yorum ile ilgili. Tabii ilerleyen yıllarda nasıl yaşadığınızda önemli bir faktördür. Bu ameliyat ile yüzünüzde oluşa değişiklikler kalıcıdır. Örneğin yukarıya asılan yanaklarınız her zaman yüksekte kalacaktır. Ancak siz yaşlanmaya devam edeceksiniz ve yüzünüzde yeni yaşlanma bulguları oluşacak. Ama bu ameliyat sizi her zaman olduğunuzdan daha genç ve taze gösterecektir

Bu ameliyat insanı kaç yıl gençleştiriyor?

Bu biraz da sizin taleplerinize bağlı. Bu ameliyat diğer bazı ameliyatlar ile birleştirilirse sizi 20 yıl bile gençleştirebilir. Bu kulağa hoş gelse de birçok insan bu kadar gençleşmek istemez. Bu tür ameliyatlardan sonra daha taze, daha dinç, daha enerjik ve daha mutlu gözükmeyi beklemek en gerçekçisidir.

İPUÇLARI:

• Aynada eliniz ile yanaklarınızı kaldırırsanız kendinizi yanıltmış olursunuz. Bu hareketle cildinizi de geriyorsunuz. Oysa endoskopik cerrahi derinde yapılır ve cildi fazla germez. Sadece altta yatan dolgunluğun yukarıya yer değiştireceğini düşünmeye çalışın. Bu etkiyi tam olarak deneyebileceğiniz bir el hareketi yok.

• 50 yaşın üzerisindeyseniz bu ameliyat ile beraber klasik yüz germe ameliyatı olmanızı öneririm. Tek başına yapılacak bir endoskopik cerrahi sonrası yüzünüzdeki deri fazlası ve sarkıklığı devam edecektir.

• Bu ameliyatın etkisi çok uzun süre devam eder. Yanaklarınız sarkmaya kaldıkları yerden devam edecektir ama bir daha eski hallerine dönmelerinden korkmayın.

AMELİYAT TAN SONRASI SİZİ NELER BEKLER:

Bu ameliyattan sonra yüzünüzde ilk göreceğiniz değişiklik şişlik olacaktır. Bu açık bir ameliyat olmadığı için görünen dikişleriniz olmaz ancak derinde yapılan bir işlem olduğu için bir miktar şişliğe sebep olur.

Bu ağrılı bir ameliyat değil. İlk bir kaç gün başınız dik yatacaksınız ve bol buz uygulayacaksınız.

İşe dönüş genellikle birinci haftanın sonunda mümkündür.

Elmacık kemikleri ilk bir kaç hafta olduklarından şiş gözükürler. Genellikle ikinci, üçüncü hafta da ödemin çözüldüğünü görerek rahat bir nefes alırsınız.

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Genel.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bu ameliyat için alt yapısı olan bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 1,5–4 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 3–6 gün arasında, orta derecede.

Pansuman: 2 günde tamamen çıkarılıyor. Drenler, eğer varsa ertesi gün alınıyor.

Dikişler: Ağız içinde alınması gereken dikiş yok, kendiliğinden eriyorlar. Saçlı deride metal dikişler var ve bunlar 7 gün sonra alınıyor (alınmaları ağrılı değil).

Ne zaman işe dönülebilir: 7 gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra ağır spora başlanabilir. Ancak basket gibi darbe alabileceğiniz, vücut vücuda yapılan sporlar 6 hafta yasak.

Son şekil: Genellikle iki hafta elmacık kemikleri üzerindeki dolgunluk olduğundan %30 daha büyük dururlar. Bunun sebebi cerrahi şişliklerdir. Bunlar ilk haftalarda büyük oranda geçer. Ancak her şeyin geçmesi ve normale dönmesi üç aydan sonra.

“Endoskopik orta yüz cerrahisi: “yanak kaldırma”” için 15 cevap

 1. sevda dedi ki:

  Merhaba Hocam,

  instegram üzerinden ismimin çıkmasını istemediğimden mail ile irtibata geçmek istedim sizinle

  Hocam ben 5 sene önce yüzüme yağ enjeksiyonu yaptırmıştım fakat eridi tekrardan yaptırmak istiyorum iki yanağıma ve çok hafif alnıma yaptırmak istiyorum sizden fiyat alabilirmiyim

  iyi çalışmalar,

 2. Özlem Yıldırım dedi ki:

  Merhaba Teoman Bey geçtiğimiz Ağustos ayında sizden endoskopik yüz kaldırma operasyonu için randevu almak istedim ama yoğunluğunuzdan ötürü bana Kasım ayı gibi bir tarih verdiler.İşim gereği Kasım ayında operasyon geciremeyeceğim için ameliyatımı başka bir doktora oldum.Ancak maskemi çıkardığımda daha yuvarlak ve dolgun bi yüz olacağını hayal ederken yüzüm yine eskisi gibi aşağı doğru uzuyor.Bu halim beni çok üzüyor.Çünki ağır bir operasyon geçirip sonuç alamamak çok yıkıcı.Para gerçekten mühim diil bu anlamda.Önemli olan ameliyattan mutlu cikmak.Sizin bu konuda fikrinize ihtiyacım.En yakın günde gelip size görünmek istiyorum.Randevuyu en yakın ne zamana alabilirim?Lütfen yardımcı olun.

 3. berran dedi ki:

  Iyigunler teoman hocam size bir sorum olucakti endoskopik yuz germeyi yukari dogrumu yana dogrumu yapiyosunuz asagi inen dokular yukari kalkinca gozun altinda dogal olmayan bir goruntu oluyo yana dogru dogal duruyo buyuzden bicok kisi korktu endoskopuden size sormak istedim

 4. Hülya Kılıç dedi ki:

  Endoskopik yüz germe ameliyatının fiatını öğrenmek istiyorum. Tşk

 5. Duygu dedi ki:

  İyi akşamlar, burun estetiği ameliyatlarınızın fiyat aralığıyla ilgili burdan bilgi alabilir miyim?

 6. Havva dedi ki:

  Teoman bey merhaba ben size kıbrıs dan yazıyorum benim de burnumda prblemler var gerek solunum olarak gerek se görüntü olarak fakat bir kez bir burun ameliyatı geçirdim küçük bir kazadan sonra kötünün en kötüsüydü görünt daha da kötü oldu bana fiyatlarınızı yazarmısınız ltf

 7. Esra dedi ki:

  Teoman hocam iyi gunler benim bir sorum olacak .Hastayi gormeden fiyat veremezsiniz ama burnuma veztiyer dustu hafif egrilik kaldi daha once hic cerrahi operasyon gecirmedim. Asagi yukari fiyat araligi nedir bilgi alabilir miyim.iyi calismalar

 8. Ali dedi ki:

  Hocam iyi gunler burun estetigi fiyatlari nedir acaba

 9. Sinem dedi ki:

  Selamlar ben sizden daha once ameliyat olmus bir hastanizim. Bana meme kucultme ve liposuction ameliyati yapmistiniz. Cok memnun kalmistim. Simdi tekrar liposuction ameliyati olmak istiyorum. Ucretlerinizi ogrenebilir miyim? Sevgiler

 10. Kaan dedi ki:

  Merhaba. Burnum yüzüme göre biraz büyük. Sol tarafında çocukluğumdan kalma bir dikiş izi var ve burnumda nefes almamı engelleyen burun eti var. Görüntüsünden hiç memnun değilim gülünce ucu aşağıya iniyor. Şikayetlerim bunlar Teoman bey ne yapabiliriz? Dönüş yapabilirseniz sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin.

 11. Nihal dedi ki:

  Merhaba yeriniz nerde acaba birde muayane ücreti nedir?

 12. Pınar dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Size bisey danismak istiyorum. Benim omzumda dovme var. Lazerle silince izi kaliyo. Estetikle kapatma şansı var mi

 13. asli dedi ki:

  Kolay gelsin sizi burdan takip ediyorum Bnm de burnun kötü bir durumda Ama Bayağı bi korku Bnde artık diğer insanlar gibi yandan resim çekinmek istiyorum Ama bu korkumu nasıl yeneceğim bilmiyorum

 14. Canan dedi ki:

  Teoman bey size gelmek çok ıstyorum size bikere yazmıştım hani burnumla ilgili ben tortikolis rahatsızlığım var yüzümde nasıl bir düzeltme yapabiliriz 6 ay önce çene ameliyati oldum

 15. Canan dedi ki:

  Hocam öncelikle iyi günler diliyorum hocam uzun zamandır sizi takip ediyorum dogalliga çok dikkat eden bir cerrahsiniz bu benim için çok önemli hocam ben burnumu yaptırmak istiyorum. Ama ciddi problemlerim var hocam sizinle bunları konuşmak istiyorum yüzüm hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum saygilar hocam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir