İnstagram Sayfası

Endoskopik yüz cerrahisi

Bu plastik cerrahinin en “hot topic” lerinden birisi. Endoskopi 90’ların ortasından beri plastik cerrahide kullanılıyor ve son yıllarda estetik cerrahide neredeyse devrim yaptı.

ENDOSKOPİK CERRAHİ NEDİR ?

Endoskopik cerrahi 4 mm kalınlığında bir kameranın ekrana yansıttığı büyütülmüş görüntüye bakarak yapılıyor. Kullanılan cerrahi aletlerde yine bir kaç mm kalınlığında ve neredeyse mikro cerrahi aletlerine benziyor. Cerrah çalıştığı sahayı sadece ekrandan görebiliyor.

Yapılan temelde sarkmış dokuları yukarı kaldırmak. Yanaklar, alın, kaşlar hep yaşlanmanın etkisiyle ve yer çekimi ile aşağıya sarkıyor. Endoskopik olarak bu yapılar, ciltte kesimler yapılmadan yukarı taşınıyor.

TÜRKİYE’DE KİMLER ENDOSKOPİK YÜZ CERRAHİSİ YAPIYOR ?

Dünyada da Türkiye’de de plastik cerrahların sadece bir kısmı bu ameliyatı yapıyor. Bir kere herkes bu ameliyata inanmıyor ve daha klasik teknikler ile daha iyi sonuçlar alabildiklerini söylüyorlar. Yapmak isteyenlerinde bir endoskopi eğitiminden geçmeleri gerekiyor.

Türkiye bu konuda dünyada en ileri ülkelerdendir. Net bir bilgim yok ama bu gün itibarı ile (benim de dâhil olduğum) en az 6–7 cerrah bu ameliyatı rutin olarak yapıyor ve iyi sonuçlar alıyorlar. Bunların bir kısmı, benimde yaptığım gibi bizzat Dr. Ramirez’in yanında bu tekniği öğrendi.

BU AMELİYAT KİMLER İÇİN UYGUN ?

Yaşlanma sebebiyle yanakları, alnı ve kaşları aşağı sarkmış her hasta bu ameliyattan fayda görebilir. Bunun yanında bazen yapısal olarak yanakları sarkık çok genç hastalara da bu ameliyat yapılıyor ve çok etkileyici sonuçlar alınıyor.

Ancak bu ameliyat derideki sarkıkları tedavi edemiyor. Bu durumda cilt fazlasının alınması gerekiyor ki bu da klasik yüz germe ameliyatı ile mümkün. Genellikle 50 yaşın üzerinde yüzde deri fazlalığı oluyor ve her iki ameliyatı beraber yapmak gerekiyor.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR

Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok. Olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) de ciddi bir sorun yaratmayacaktır.
Yanak kaldırma amacıyla orta yüz ameliyatı yapılıyorsa enfeksiyon bu ameliyattan sonra görülebilecek önemli komplikasyonlardan.

Ameliyatın neredeyse yarısı ağız içinden yapıldığı için buradan mikrop kapma ihtimali her zaman var. Yinede bu ihtimalin yüzde 5’ten az olması beklenir. İltihap olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi yanında nadiren cerrahi olarak iltihabın boşaltılması gerekebilir. Ancak bu tür enfeksiyonlar doğru tedavi edilirse hızla iyileşirler.

Asimetri: Bu ameliyatta dokuları asan dikişlerden birisinin görevini tam yapmaması asimetriye sebep olabilir. Bu durumda bu dikişin tekrar konulması gerekebilir.

His kaybı da bu ameliyattan sonra beklenen bir sorun. Üst dudakta ve alında olabilecek his kayıpları genellikle bir kaç hafta sonra geçecektir. Aylar süren kayıplar ile nadir olarak karşılaşılabilir.

Geçici saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.

SIK SORULAN SORULAR:

Endoskopik ameliyat kansız ve izsiz midir ?

Hiç bir ameliyat kansız olamaz. Ancak çok daha az miktarda kanama olacaktır. Kesimler de saçlı deri ve ağız içerisinde saklanacağı için iz olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer ?

Bunu söylemek imkânsızdır. Bu birazda sizin bu konuda yapacağınız yorum ile ilgili. Tabii ilerleyen yıllarda nasıl yaşadığınızda önemli bir faktördür.

Bu ameliyat insanı kaç yıl gençleştiriyor ?

Bu biraz da sizin taleplerinize bağlı. Bu ameliyat diğer bazı ameliyatlar ile birleştirilirse sizi 20 yıl bile gençleştirebilir. Bu kulağa hoş gelse de birçok insan bu kadar gençleşmek istemez. Bu tür ameliyatlardan sonra daha taze, daha dinç, daha enerjik ve daha mutlu gözükmeyi beklemek en gerçekçisidir.

İPUÇLARI:

• 50 yaşın üzerisindeyseniz bu ameliyat ile beraber klasik yüz germe ameliyatı olmanızı öneririm. Tek başına yapılacak bir endoskopik cerrahi sonrası yüzünüzdeki deri fazlası ve sarkıklığı devam edecektir.

• Bu ameliyatın etkisi çok uzun süre devam eder. Yanaklarınız sarkmaya kaldıkları yerden devam edecektir ama bir daha eski hallerine dönmelerinden korkmayın.

AMELİYAT TAN SONRASI SİZİ NELER BEKLER:

Bu ameliyattan sonra yüzünüzde ilk göreceğiniz değişiklik şişlik olacaktır. Bu açık bir ameliyat olmadığı için görünen dikişleriniz olmaz ancak derinde yapılan bir işlem olduğu için bir miktar şişliğe sebep olur.

Sadece alın ya da kaş ameliyatı olduysanız bir hafta sonra her şey neredeyse tamamen normale dönecektir. Ancak orta yüz ameliyatlarından sonra iyileşme daha uzun sürer. İşe dönüş genellikle birinci haftanın sonunda mümkündür.

AMELİYATIN KARNESİ:

Bu bölümü orta yüz ve alın ameliyatları sayfalarından ayrı ayrı okuyabilirsiniz.

 

#

 

Endoskopik yüz estetiği ameliyatları?

 

 
 

Yüz germe ameliyatı ?

 

 
 

Yüzdeki estetik sorunlara nasıl yaklaşıyorum ?

 

 
 

Yüzdeki sorunlara ne tür ameliyatlar yapıyorum ?

 

 
 

Yüz estetiğinde ameliyat şart mı ?

 

 
 

Yüz estetiği ameliyatı kimler için uygundur ?

 

 
 

Yüz estetiği olası sorunlar ve komplikasyonlar ?

 

 
 

Yaşlanmak nasıl birşey ?

 

 
 

Yaşlanmayı nasıl geciktirebilirsiniz ?

 

 
 

Yüze “mikro” yağ enjeksiyonu ?

 

 
 

Göz kapağı sorunları nasıl çözülür ?

 

 

“Endoskopik yüz cerrahisi” için 7 cevap

 1. Necla dedi ki:

  Sayin Dr Teoman,
  sayfanizi Internet ‘te gordum ve size endoskopi yapmaya gelmeyi dusunuyorum.
  Yuzum iki yan tarafi biraz sarkdi
  Ben bir doktora gittim iple kaldiririm demisti bende yaptirdim ama malesef hic bir degisiklik olmadi. Cok uzgunum.
  Endoskopi le istedigim bir sonuca varirmiyim? Acaba endoskopik, yaparsam kac para tutar ve
  ve bir hafta’da iylesirmi?

 2. Feride dedi ki:

  Teonan bey total germe karin kol germe isdiyorum ayni anda mumkunmu

 3. idil benli dedi ki:

  göbek yağıyla yüz dolgusu yaptırma istiyorum ücret nedir

 4. Op. Dr. Teoman Doğan dedi ki:

  Bilgi ve randevu için lütfen 0212 219 6719

 5. Yilmaz dedi ki:

  48 yasindayim 20 yasindayimen alt cenem disari cikmisti kestirip duzeltiler .cilt fazlaligi kaldi sanki hep suratim asik gibi kaliyor yaptirmak istiyorum ,ve sacimi ektirmekte istiyorum Fiat ve bilgi istiyorum slm Yillaz

 6. tekin dedi ki:

  Merhaba Teoman Bey,
  54 yaşında bir bayım. Yüzüme Mikro Yağ Enjeksiyonu uygulamak istiyorum. Takribi maliyet ne olur?
  İstanbul dışında oturuyorum bir işimden dolayı Cumartesi gününe kadar İstanbuldayım.
  Konu ile ilgili dönüş sağlanmasını rica ederim.
  Teşekkürler

 7. nuri dedi ki:

  mrb hocam ben 5 yaşımdayken bogazımda yağ bezesi var diye ameliyat oldum ama ne varki iz kaldı böle delik gibi görünüyor bunun düzeltilme şansı varmı diye soracaktım şimdiden tşkr ederim. ii günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir