İnstagram Sayfası

Göz kapağı estetiği

Göz kapaklarına yaklaşımımızda son yıllarda ciddi bir değişiklik oldu. Standart olarak son 30 yıldır yapılan ameliyat tekniklerinin birçok yetersizliği ve problemi olduğu fark edildi. Artık “yağ torbalarını almak” gibi girişimlerin gereksiz olduğu tartışılıyor. Beklentilerimiz sadece “torbasız” göz kapakları oluşturmaktan öteye geçti ve yüzü bir bütün olarak değerlendirmeyi tercih ediyoruz.

GÖZ ÇEVRESİNİ ETKİLEYEN YAŞLILIK BULGULARI:

Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yer. Yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmaz. Etraflarında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkiliyor.

1. Alın yaş ilerledikçe aşağı doğru iniyor. Alın ile beraber kaşlar da üst göz kapaklarının üzerine düşmeye başlıyor. Böyle bir yükü kaldırma gücü olmayan göz kapakları aşağıya kayıyor.

2. Göz küresini çevreleyen, ona destek sağlayan yağ torbalarını alt göz kapaklarından ayıran bir zar var. Bu elastik bir zar ve bir bariyer görevi görüyor. İlerleyen yaş ile bu zar gevşiyor ve yağ torbalarının yükünü taşıyamaz hale geliyor. Böylece yağlar dışarıya doğru taşıyorlar ve biz bunları “göz torbaları” olarak görüyoruz.

3. Göz kapaklarının derisi vücuttaki en ince deri. Ayrıca altındaki çok hareketli kaslara yapışıktır. Dolayısı ile her göz hareketinde göz derisi biraz daha kırışıyor ve sarkıyor. Göz kenarlarında “kazayağı” denilen yan kırışıklıklar buna bir örnek.

4. Gözaltında yanakların üst sınırında derin bir oyuk ortaya çıkıyor. Bu yanakların aşağı sarkmasından kaynaklanıyor.

Standart göz kapağı ameliyatlarında göz kapağı derisi, deri altındaki ince kas tabakası ve göz torbalarını dolduran yağlar alınır. Bu çok sık yapılan bir ameliyat olmasına rağmen genellikle hastalarda hayal kırıklığı yaratır. Bunun nedeni yukarıda saydığım temel sorunların bir kısmının ameliyat edilen dokulara değil yanaklar ve alın gibi komşu başka yapılara ait olması. Örneğin üst göz kapaklarındaki yığılmanın büyük miktarı aşağı sarkmış kaşlardan gelir.

İDEAL OLAN TEDAVİ NEDİR?

İdeal olan göz kapaklarına yüzün bir parçası olarak yaklaşmak. Adım adım şunlar düzetilmeli:

1. Öncelikle gözünüzün altında yanağınıza inen derin bir çukur varsa bu çukur mutlaka doldurulmalı. Standart alt göz kapağı ameliyatları bu sorunu çözmez, hatta daha derinleştirebilir. Bu çukur gözaltı torbalarını oluşturan yağların aşağı doğru yayılması ve yanakların yukarı kaldırılması ile giderilmeli. Bu şekilde elmacık kemiklerinden alt göz kapaklarına doğru uzanan kesintisiz dümdüz bir yüzey oluşmalı. Bu genç ve diri gözükmek için olmazsa olmaz bir kural.

2. Yanaklarınızda ciddi bir sarkıklık varsa bu mutlaka düzeltilmeli. Bunun için endoskopik tekniklerden yararlanmak ve yanakları kaldırmak ya da alt göz kapağı ameliyatı sırasında orta yüzü yukarıya almak mümkün.

3. Üst göz kapağı için alın mutlaka değerlendirilmeli. Eğer alnınız ve kaşlarınız gözlerinizin üzerine yığılmışsa önce bunlar düzeltilmeli, şaka germe (temporal lifting) ile kaşlar doğru konuma alınmalı. Daha sonra üst göz kapağında hala sarkma varsa bu tedavi edilmeli. Kaz ayakları da şakak bölgesindeki sarkmadan ortaya çıkar ve şakak germe ile büyük ölçüde ortadan kalkar.

Her iki göz kapağında da bu yukarıda saydığım sorunlar giderildikten sonra sadece kas ve deri fazlalıklarını almak yeterli olacaktır.

SIK SORULAN SORULAR:

Neden göz kapağı ameliyatı ile başka ameliyatları beraber yapmak gerekiyor?

Çünkü yaşlanmaya hep bir bütün olarak yaklaşmak gerekiyor. Göz kapakları genellikle başka bölgelerin problemlerini de üzerlerinde taşıyorlar. Eğer bu problemleri ayrı ayrı görüp düzeltmezsek tek başına göz kapakları sadece yüze hafif bir aydınlık verecektir. Örneğin alın ve kaşlar aşağıya sarkmış ise sadece üst göz kapaklarını düzeltmek hemen hemen hiçbir fark yaratmaz.

Göz torbalarını dolduran yağlar yaşlanmayla mı artıyor?

Bu yağlar aslında artmıyor. Sorun önlerindeki bariyer dokuların zayıflamasında.

İdeal göz şekli yuvarlak mı çekik mi?

Bence günümüzde hafif çekik, badem gözler çok daha çekici. 1950’lerde büyük gözlü olmak modaymış. Aynı şekilde kaşların düz olması tercih edilmeli. Eski moda kaşlar kavisli idi.

İPUÇLARI:

• Gözaltlarında yanaklara uzanan çukurluk doldurulabilirse bu ameliyat çok daha başarılı olacaktır. Torbalarının alınması

• Göz torbalarının alınması çok sık yapılır ama nadiren gereklidir. İlk altı ay çok memnun kalırsınız ama daha sonra gözlerinizde çökme başlar ve bu sizi yaşlı gösterir. Doktorunuza ameliyattan önce mutlaka bunu danışın.

• Alt göz kapağı derisinin fazla alınması göz kapağının aşağı çekilmesine neden olabilir ve bu ciddi bir komplikasyondur.

• Göz torbalarının sebebi torbaları dolduran yağların fazla olması değil önlerindeki bariyerin zayıflamasıdır. Tedavisi de bu bariyerin düzeltilmesi olmalı.

AMELİYATTAN SONRA SİZİ NELER BEKLER?

Bu küçük sayılacak bir ameliyat olmasına rağmen göz kapakları çok kolay şişer. Bu yüzden bir hafta kadar insan içine çıkmayacak şekilde kendinizi organize edin. Bu ağrılı bir ameliyat değil. Hastanede yatmanıza gerek yok. Gözleriniz de ameliyattan sonra açık olacak. Sadece göz kapaklarında ince bantlar olacak.

KOMPLİKASYONLAR:

Enfeksiyon göz kapaklarında çok nadirdir. Ancak akanam korkulan bir komplikasyon olabilir. Göz derisi altına bir miktar kanama olması normaldir. Bu gözde morluk şeklinde gözükür ve hemen hemen bütün göz kapağı ameliyatlarında karşılaşılır. Ancak göz torbalarının alındığı durumlarda bu yağları besleyen damarlarda oluşacak bir kanama göz arkasında görme sinirine bası yapabilir ve görme kusurlarına ve körlüğe dahi yol açabilir. Bu çok nadir bir komplikasyon da olsa literatürde böyle durumlar bildirilmiştir.

En korkulan ve nispeten sık görülen komplikasyon ise alt göz kapağında aşağı doğru çekilme olmasıdır. Bu olasılık ikinci kez ameliyat olan hastalarda artar. Sorun genellikle göz derisinin gereğinden fazla alınmasıdır ve tedavisi de eksik derilerin yerine konmasıdır. Bunun için üst göz kapağından deri almak gerekebilir.

Bu ameliyat sırasında gözün saydam tabakasına zarar verilme ihtimali de var. Bu insana olmayacak bir şey gibi gelse de ameliyatın sivri ve keskin aletler ile göze çok yakın yapıldığını ve az da olsa bir riskin her zaman olabileceğini düşünmekte fayda var.

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Lokal ya da genel anestezi.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 1–3 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 3–7 gün arasında, orta, bazen ileri derecede.

Pansuman: Dikişler alınana kadar pansuman yapılmıyor. Dikişler ile her şey alınıyor.

Dikişler: Beşinci gün

Ne zaman işe dönülebilir: 3–7 gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra koşuya başlanabilir. Ağır sporlara 4. haftadan sonra başlanabilir.

Son şekil: Genellikle ilk ay hafif bir ödem devam eder. Son şekil ise üçüncü ayda ortaya çıkar.

 

Göz kapağı sorunları nasıl çözülür ?

 

“Göz kapağı estetiği” için 30 cevap

 1. Gözde dedi ki:

  Üst göz kapaklarım genetik olarak düşük. Sürekli yorgun ya da mutsuz göründüğüm konusunda geri bildirim alıyorum. Bu hayli canımı sıkıyor. Diğer yandan göz makyajı yapamıyorum; çünkü yapsam da sağ olsun fazla et göz kapaklarımı örttüğü için yapılan da görünmüyor.
  Blefaroplasti’ye uygunluğum konusunda muayene olmak istiyorum. (Fikir vermesi için fotoğraflarımı ekte ilettim)
  Bu ilk şikayetim.

  Bir diğer konu göğüs büyütme operasyonu.
  48 kiloyum, boyum 164cm, 34 bedenim, minyon biriyim. Meme dokum neredeyse yok. Bu güne kadar birçok doktor ile görüştüm. Hep kas altı yapılacağını konuştuk ancak sizin röportajlarınızda bahsettiğiniz ince zarın altına protezi yerleştirme olayını duymadım. Ya bahsedilmedi ya da uygulamıyorlar bilmiyorum. Benim bu ilgimi çekti. Bu yöntemin dezavantajı var mıdır? Ameliyat sırasında ters giden bir durum olması ya da zarın zarar görmesi vs durumları rastladığınız bir durum mudur? Yoksa sanırım tam benlik:)

  Ben bu iki operasyonu mümkün oluyorsa aynı gün olmak istiyorum.
  Şehir dışından geleceğim için ameliyattan ne kadar süre sonra sizi görmem gerekir onu öğrenmek isterim. Kontrol tarihi yakınsa belki İstanbul’da kalmam daha iyi olur.. Bu arada ameliyatları hangi hastanede gerçekleştiriyorsunuz?

  Başka bir konu rapor..Ameliyat ve istirahat süremi kapsayacak bir rapora ihtiyacım olacak. Çalıştığım firmada sağlık raporu ve ameliyat olduğum bilgisi direktörlük>müdürlük>mühendislik silsilesiyle müdürüme kadar geliyor. Blefaroplasti ameliyatıma ait rapor almam mümkün müdür? Zira yeni memelerimin haberini amirimle paylaşmayı pek isteyeceğimi sanmıyorum 🙂

  Son olarak ameliyat ücretlerinin sitelerde yayınlanmasının yasak olduğunu biliyorum. Fakat yakın mesafede olmadığım için, mesela iş çıkışı size uğrayıp tüm sorularımı ve ücret bilgisini öğrenme imkanım olmadığı için buradan danışmak istiyorum. Bu iki operasyon için yaklaşık bir tutar belirtebilirseniz çok memnun olurum, buna göre muayene ve ameliyat konusunda kendimi planlayabilirim.

 2. Melih dedi ki:

  hocam sorum şu çekik göz ameliyatı var mıdır tek operaysonla çekik gözlü olunur mu badem göz değil çekik göz uygurlar gibi kazak türkleri gibi yani kısacası tek opersayonla çekik gözlü olunur mu bid e elmacık kemiklerini belirleştirme ameliyatı yaptırıcam bide burun küçültme ameliyatı bu ameliyatlarda var mı ve fiyatları ne kadardır
  fiyatı nedir
  hocam yurt dışındayım şuan muayne olamam
  resimlerde yorum yaparsmısınız
  resimlerdeki gibi tipi şuan
  çekik göz ameliyatı var mıdır tek operaysonla çekik gözlü olunur
  göz şeklim uygurlar gibi kazaklar gibi olunur mu
  ameliyat mümkünmü dür
  çekik göz esnetiği olunur mu
  tek operasyonla çekik gözlü olunur mu
  hocam çekik gözlü olunur mu
  çekik göz
  tek ameliyatla çekik gözlü olunur mu
  tek operasyonla çekik göz esnetiği olunur mu
  hocam sorum bu
  cevaplarınızı bekliyorum
  lütfen yazdıklarımı okuyun ve cevap veriniz
  cevaplarınızı bekliyorum
  bekliyorum mesajınızı
  hocam çabuk cevap verirseniz çok iyi olur
  bekliyorum cevaplarınızı
  hocam instergam hesabım yok
  burdan cevaplıyın

 3. Sema dedi ki:

  Hocam balikesirden yazıyorum sürekli doktor araştırıyorum ama kimseye guvenemiyorum çünkü amaliyat olmam gereken yer göz kapagim.yıllar önce trafik kazası geçirdim ve giz kapağın parçalandı sizin çok iyi doktor olduğunuzu biliyorum eğer sizin bronsiniza giriyor ise yanınıza gelmek istiyorum bukonuda bana yardımcı olursanız size minnettar kalicam çok küçük yaşta kaza geçirdim ve bende artık kendime güvenmek güzel olmak istiyorum

 4. Cecile dedi ki:

  Merhaba Doktor bey,

  Sizinle birkaç konuyla alakali gorusmek istiyorum.
  Göz kapagimda deri fazlaligi ve yanak bölgelerinde çokmeler oldu.
  Göz kapagi için Daha once Reha bey botoks enjeksiyonu yapti, ancak hiçbir sekilde pozitif bir geri dönüs olmadi.

  Bu konuyla alakalari sizin çalismalarinizi takip ediyorum ve sizden randevu talep ediyorum.

  Dönüsüzü bekliyorum.

  Saygilar.

 5. Dilek dedi ki:

  Yaşım 23 .Üst kirpiklerimden kaş altima kadar olan kismindan cok rahatsizim ve dolgun olmasini istiyorum .Her zaman 10\12 saat uyumama ragmen uyandiktan 1 saat sonra gozlerim cokuyor.Îfadem bile farklilasiyor .Surekli yorgun gorunuyorum.Kalici olarak ne gibi bir islem yapilabilir ? Öncelikle yaptiginiz burun ameliyat ve islemleriniz cok dogal . Tam olarak istedigim burun da dogal , yuzume uygun uyumlu ve yakisacak bir burun. Onerilerinizi bekliyorum . Bir de göz ile ilgili sorunumla alakali ornekleriniz varmi ? Varsa yollayabilirmisiniz ? Tesekkur ederim.

 6. Güler dedi ki:

  Teoman Bey, göz kapağı ile ilgili problemim olduğunu ve yanak bölgesine yağ enjeksiyonu yaptırmak istediğimi daha önce gönderdiğim maillerimde belirtmiştim. Eğer sizin için de uygunsa temmuz ayında gelip gerekenlerin yapılmasını istiyorum. Kız kardeşim de bazı problemlerinin çözümü için size müracaat etmek üzere benimle birlikte olacak. Fotoğrafımı gönderiyorum. Fiyat belirtirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar.

 7. yusuf dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Yaşım 24 göz kapaklarımdan rahatsızım… Çevremde Bir çok kişi sürekli uykum varmış gibi göründüğümü söylüyor. Sizin yorumunuz nedir? Şu an şehir dışındayım muayeneye gelemiyorum. Alınacak olsa ameliyat fiyatını öğrenebilir miyim?

 8. ece dedi ki:

  Teoman Bey merhaba, gözkapağı, burun ve çene estetiği olmak istiyorum. Genetik olarak gözkapağımda şiş bir görünüm var. Burun sırtımda hafif bir çıkıntı var fakat ucundan memnunum ve sadece o kısmın törpülenmesini istiyorum. Alt çenem için çene ucunun büyütülmesini istiyorum. Bu ameliyatlar lokal anestezi altında yapılabilir mi ve ne kadara mal olur? Teşekkür ederim.

 9. lutfiye dedi ki:

  dr.bey ,benim goz torbalarim ve ust kapakta sarkmalarim var.yanaklarim asagi dogru esnemis sarkmis durumda.fizyoterapist olmamdan dolayi kollarim vucuduma gore daha iri duruyor.sarkma yok fakat kasli sayilir.rahatsiz oldugum durumlar bunlar.diyetteyim.size soracaklarim sunlar.lazerli ameliyatmi tercih edilmeli ve secilenin avantajlari neler.kollara ne yapilmasini uygun gorursunuz.esim doktor,ve botox yaptirdik kaz ayaklari icin fakat torba gorunumunu arttirdi.kollarim icin neler yapilabilir.ve son sorum bana diyeceklerinizin maliyetini alabilirmiyim.dr.esi olarak.tesekkurler

 10. fevzi dedi ki:

  Merhaba. Ben gözaltı kırışılık ve morluklarımdan şikayetçiyim.Ameliyasız veya ameliyatlı bir çözüm arıyorum.bilgilendiriseniz sevinirim.

 11. nilgün dedi ki:

  daha önce 3 kere gö kapağı ameliyatı oldum devlet hastanesinde olduğum için izler belli oldu ve şimdi yenidenoluştu bu beni estetik açıdan çok rahatsız ediyor bu konuda sizden bilgi istiyorum

 12. GÜROL dedi ki:

  merhaba yaşım 44 fakat 35 görünümündeyim bunuda fiziksel olarakta yaşamak istiyorum göz altı ve üstü ve gıdık-burun-alında çizgi kaybolmasını istiyorum bu konuda 1 sefer operasyon geçirip sağlıklı bir görünüm almak istiyorum,sorum şu bu tip operasyon 1 defada hepsi olurmu2.sorum ne kadar masrafı olur iyi çalışmalar dilerim gürol çevik

 13. tülin dedi ki:

  2 yıldır göz kapaklarımdakigevşeme görme ve fiziki görünümümü değiştirdinekadar süre sonraya randevu alabilirim ve fiatı nedir ben bodrum de yaşıyorum pr ayarlamalıyım tşkler

 14. derya dedi ki:

  Anrada bu konunun ehli insanları tavsiye edebilirmisiniz?.ve lütfen yaşıma uygun mudur bu konuda bilgi almak istiyorum.Birde botox en son aşama mıdır?Yaş sınırı nedir?

 15. fatıh dedi ki:

  2005 yılında ıs kazası sonucu sol goz kapagım parcalandı eğri dıkıldığı ıcın kırpıkler ıce doğru cıkmaya basladı ne yapabılırım sızce amelıyat cozum olurmu selam

 16. Ahmet dedi ki:

  merhaba.. doğuşta şişik gözlere sahibim tabii halk arasında patlak olarakta tabir edilebilir.. acaba gözlerimin şişkinliğinin inmesini münkünmü?

 17. ayşegül dedi ki:

  Benim gözkapağımın üst kısmında yaşımdan kaynaklanan bir yumuşama var. Gözaltımda bir problem yok. Gözkapağı ameliyatının maliyetini öğrenmek istiyorum.

 18. Ayşe dedi ki:

  sayın hocam muayene nerede yapıyorsunuz göz kapağı ameliyatı düşünüyorum fiyat hakkında bilgi de rica ediyorum.mümkünse iyi akşamlar

 19. Sevim dedi ki:

  Dr bey çok pardon ben göz kapağı estetiği fiyatını öğrenmek istiyorum yalnız üst kapak yaşım 36

 20. elif saglam dedi ki:

  göz kapağım içeri doğru çukurlaşmış gibi.. bu yorgun bir ifade veriyor bana.
  ekrana bakıldığında sol tarafta kalan gözümde daha çok var bu sorun bu. yani bir asimetri dw söz konusu

 21. Mizgin dedi ki:

  merhaba hocam. sizi uzun zamandır araştırıyor takip ediyorum.. ben 19 yaşındayım hakkari’de oturuyorum.sizinle iletişime geçmeyi çok istiyorum özellikle göz kapaklarim ve burnum için.. izin verirseniz bir fotoğrafimi atayım da bana neler yapılabilir neler mümkündür söylerseniz istanbul’a gelmeyi düşünüyorum…
  şimdiden teşekkür ederim smile ifade simgesi

 22. elena dedi ki:

  Teoman hocam iyi gunler benim bir sorum olacak .Hastayi gormeden fiyat veremezsiniz ama burnuma veztiyer dustu hafif egrilik kaldi daha once hic cerrahi operasyon gecirmedim. Asagi yukari fiyat araligi nedir bilgi alabilir miyim.iyi calismalar

 23. sezin dedi ki:

  Hocam iyi gunler burun estetigi fiyatlari nedir acaba

 24. feyza dedi ki:

  İyi Akşamlar Teoman bey bende 6 ay önce burun ameliyatı oldum ama burnum hala şiş
  Sevgiler

 25. selcan dedi ki:

  Selamlar ben sizden daha once ameliyat olmus bir hastanizim. Bana meme kucultme ve liposuction ameliyati yapmistiniz. Cok memnun kalmistim. Simdi tekrar liposuction ameliyati olmak istiyorum. Ucretlerinizi ogrenebilir miyim? Sevgiler

 26. EFSUN dedi ki:

  Merhaba. Burnum yüzüme göre biraz büyük. Sol tarafında çocukluğumdan kalma bir dikiş izi var ve burnumda nefes almamı engelleyen burun eti var. Görüntüsünden hiç memnun değilim gülünce ucu aşağıya iniyor. Şikayetlerim bunlar Teoman bey ne yapabiliriz? Dönüş yapabilirseniz sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin.

 27. benan dedi ki:

  Merhaba yeriniz nerde acaba birde muayane ücreti nedir?

 28. meryem dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Size bisey danismak istiyorum. Benim omzumda dovme var. Lazerle silince izi kaliyo. Estetikle kapatma şansı var mi

 29. neriman dedi ki:

  Teoman bey size gelmek çok ıstyorum size bikere yazmıştım hani burnumla ilgili ben tortikolis rahatsızlığım var yüzümde nasıl bir düzeltme yapabiliriz 6 ay önce çene ameliyati oldum

 30. neriman dedi ki:

  Hocam öncelikle iyi günler diliyorum hocam uzun zamandır sizi takip ediyorum dogalliga çok dikkat eden bir cerrahsiniz bu benim için çok önemli hocam ben burnumu yaptırmak istiyorum. Ama ciddi problemlerim var hocam sizinle bunları konuşmak istiyorum yüzüm hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum saygilar hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir