İnstagram Sayfası

Kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak genellikle “olması gerekenden daha büyük kulak” olarak algılanır. Hâlbuki çok doğru değil. Kepçe kulakları olan bir insan ile normal kulakları olan bir insanın aslında kulak büyüklüğü olarak bir fark yoktur. Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir.

KEPÇE KULAKLARDA SORUN NEREDE?

Sorun iki yerde:

1. Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok bariz belli olur.

2. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak sanki ütülenmiş gibi dümdüz gözükür.

AMELİYATTA NE YAPILIYOR?

Kepçe kulak ameliyatında yapılan temelde kulak şeklini değiştirmek. Bu yukarıda saydığım iki sorun için ayrı ayrı müdahaleler yapılıyor.
Birinci olarak belirttiğim problem için, yani kulağın kafa ile yaptığı açının olması gerekenden daha geniş olması durumunda bu açıyı azaltmak için tam kulağın kafa ile birleştiği yere sağlam dikişler konuluyor ve bu açı daraltılıyor.

İkinci olarak verdiğim problem için ise kulağın arkasından derinin altından kıkırdağa yine güçlü dikişler koyularak kulak “eğiliyor”. Amaç bu ütülenmiş, dümdüz görüntüyü doğal bir kıvrıma dönüştürmek.

Aynanın karşısında bu söylediklerimi eliniz ile prova edebilirsiniz. Parmak ucunuz ile kulağınızı ortasından arkaya doğru bastırın, bu yukarıdaki birinci problemin çözümü olacak.

Aynı şekilde kulağın dışına ve üst kenarına basarak kıvrımları oluşturabilirsiniz.

AMELİYAT NASIL YAPILIYOR?

Ameliyatta tam kulak arkasında bir kesim yapılıyor. Bu tam arkada kalağı için neredeyse bir iz bırakmıyor diyebilirim. Bütün işlemler buradan rahatlıkla yapılabilir.

Ameliyat genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir, ameliyattan sonra alınması gereken bir dikişte olmuyor.

İyileşme süresi için bir hafta demek zannediyorum gerçekçi olacaktır ama aynı gün taburcu olabilirsiniz ve bir kaç gün sonra sokağa çıkmanızda bir sakınca olmaz. Muhtemelen 2–3 gün sonra yıkanabilirsiniz.

KAFA BANDI TAKMAK ŞART MI?

Bu ameliyattan sonra sırf koruyucu amaç ile tenisçi bandı takmak iyi olabilir. Ama ben hastalarıma bunu kesin bir şart olarak söylemiyorum. Eğer gün içinde dikkat ederseniz ve kulaklarınızı iyi korursanız illa böyle bir bant takmanıza gerek yok.

BU AMELİYAT EN ERKEN KAÇ YAŞINDA YAPILABİLİR?

Bu en küçük yaşta yapabildiğimiz estetik ameliyat. İlkokul çağında bile bu ameliyat yapılabilir. Bunun sebebi de psikolojik olarak çocukları bazen kepçe kulaklı olmaktan çok etkilenmeleri.

Ama burada temel şart çocuğun ameliyat olmayı kendisinin istemesi. Ben mutlaka çocuklar ile yalnız konuşuyorum ve bu ameliyatın ne demek olduğunu, canlarının acıyacağını, iğneler, dikişler vs… ile açık açık anlatıyorum. Eğer hala istekli ise ameliyatı o zaman yapıyorum. Anne babanın etkisi ile bu ameliyatı kabul eden bir çocuğa bene kesinlikle bu ameliyat yapılmamalı. Anne babalar da bu konuda duyarlı olmalı.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR:

Her ameliyatta olan kana riski burada da geçerli. Ama kulakta ciddi bir damar olmadığı için bu kanama da daha çok “hematom” dediğimiz kan birikmesi şeklinde olabilir.

Enfeksiyon kulakta korktuğumuz bir komplikasyon. Kulak kıkırdağı zor iltihaplanır ama eğer iltihaplanır ise hıza ilerleyen ve kulak şeklini bozabilen bir probleme dönüşebilir.

Estetik olarak yaşayabileceğinizi sorunların başında da asimetri geliyor. Birçok hastanın zaten ameliyattan öncede bir miktar asimetrisi oluyor ve bunu gidermek zaten her zaman o kadar kolay değil. Ama bu ameliyata simetrik kulaklar ile girebilir ve asimetrik kulaklar ile çıkabilirsiniz.

Bir diğer sorun kulakların kafaya çok yakınlaştırılması olabilir. Bunu gereğinden fazla düzeltilmiş bir kepçe kulak olarak ta söyleyebilirim. Bence bunun yerine yetersiz düzeltilmiş kulaklara sahip olmak daha iyi olacaktır. Yani kulaklarını kafanıza yapışık olacağına biraz kepçe olsalar ve dışa dönük dursalar daha doğal olurlar.

Bu saydığım kötü ihtimaller elbette olası da olsa nadir olduğunu, bu ameliyatın genellikle çok iyi sonuç verdiğini ve hastaların çok memnun kaldıklarını da belirtmeliyim.

İPUÇLARI:

• Bu ameliyat kulaklarınız küçültmez ama sadece şeklini değiştirir.

• İdeal kulak şekli kafadan biraz ayrık durur ve çok çok yapışık olması en az kepçe olması kadar kötü gözükür.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI SİZİ NELER BEKLER:

Bu küçük denebilecek bir estetik ameliyat. Ameliyatta mutlaka bayılmanız gerekli değil lokal ile de olabilirsiniz. Yinede bu ameliyatı muayenehane şartlarında olmanızı tavsiye etmem.

Ameliyattan sonra alınacak dikişiniz muhtemelen olmayacaktır. Bir kaç gün sonra yıkanabilir, en geç bir hafta sonra normale yakın bir halde işinize, okulunuza dönebilirsiniz.

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Genel ya da lokal.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 1 – 1,5 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 3–7 gün arasında kulak şişer ve kulak kıvrımları biraz silinir.

Pansuman: Sadece pansumanınız çıkarılacak, pansuman denebilecek bir şey yok. Dikişler: Alınacak dikiş olmadan bu ameliyat yapılabilir.

Ne zaman işe dönülebilir: 2–7 gün.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra normal sporlar. Basket, box gibi vücut vücuda yapılan kompetitif sporlara en erken 5 hafta sonra başlamak doğru olur.

Son şekil: Şişlikleri görmezseniz ameliyattan çıkınca kulaklar zaten büyük oranda şekil almış oluyor. Yinede 4–6 hafta demek en doğrusu.

#

“Kepçe kulak ameliyatı” için 28 cevap

 1. Nuri Can Guler dedi ki:

  Ben Hocamdan burun amelyati oldum . Daha amelyatli oldugumu fark edebilen cikmadi ..Bence isinde mukemmel .. yakinda ziyaretinize gelicem.. saygilar

 2. emre dedi ki:

  merhabalar ben burun ve kepçe kulak estetiği olmak istiyorum. Bu 2 ameliyatı öncelik sırasına koymam gerekirse hangisinden başlamalıyız ve ameliyat aralığı kaç gün olmalı? birde sizden ricam burun ve kulak ameliyatının fiyatlarını bana gönderebilirmsnz ayrıca kredi kartı geçerli mi ? fiyatlarınızda indirimler yapabiliyormusnz ? bir süre istanbuldayım mailime erken cvp verebilirsenz sevinirm ?

 3. Münire dedi ki:

  Avusturyada yasiyorum ve Türkiyede kepce kulak operasyonu yaptirmak isiyorum. Internet arastirmalarimda sizi cok önerildigini ögrendim. Kepce kulak operasyonu icin nekadar zaman istanbulda kalmam gerekiyor ve nekadar zaman önce orda olmam gerekiyor? Bu operasyonun fiyatinida ögrene bilirmiyim?
  Bu bilgileri verirseniz sevinirim, tesekürler.

 4. Emine dedi ki:

  18 yaşından küçük olan hastaların ameliyatını devlet karşılıyor. Ve fiyat aralıgı 1500-2000 arası tabi bu devlet hastaneleri için gecerli

 5. Sayklen dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba bende kepçe kulak operasyonu geçirdim gayet güzel korkurcK hiç bşr şey yok rahat olun isterseniz yardımcı olabilirim olduktan sonra bu zamana kadar neden olmadım diyceksiniz zaten

 6. mustafa dedi ki:

  Merhabalar doktor bey, oğlum 6 yaşında ve kulakları çok olmasada kepçe pozisyonunda ve bu durumu artık şikayet ediyor ve artık ana sınıfına bile gitmek istemiyor ben amaliyat ettirmeyi düşünüyorum ancak maddi olarak ne kadar vermem gerek ve siz amaliyatı nerede yapıyorsunuz merak ettim cevap verirseniz sevinirim Saygılar

 7. kader dedi ki:

  Merhabalar Teoman Bey, Temmuz ayında ameliyat olmak istiyorum, ücreti nedir, öğrenebilir miyim? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar

 8. fatma dedi ki:

  merhaba ben kepçe kulak estetiği yaptırmak istiyorum herhangi bir tehlikesi var mı ve 1 gün içersinde halledilecek basit bir operasyon mu fiyatarını da bilmiyorm ortalama ne kadar

 9. demet dedi ki:

  kepçe kulak ameliyatı için gerekli para ne kadardr ve yaşım uygunmudr

 10. kenan dedi ki:

  Merhaba hocam. 18 yaşında olan oğlumun bir kulağı biraz kepçe, iki kulağının kıvrımlarıda tam oluşmamış sizin resimlerde gösterdiğiniz gibi böyle bir ameliyatın maliyeti aşağı yukarı ne olur. teşekkür ederim.

 11. Kadir dedi ki:

  mrb teoman bey ameliyat hakında bilgi alabilirmiyim ben ameliyat olmak istiyorum

 12. yuop dedi ki:

  nekadar para gerekli

 13. alican dedi ki:

  kepçe kulak ameliyatının ücreti ne kadar ve hatay da varmı bu ameliyat bide sağlık karnesi karşolar mmı?

 14. kadriye dedi ki:

  bu ameliyatın fiyatı nedir.ayrıca olmaya karar verirsem ne kadar zaman önce randevu almalıyım?şimdiden teşekkürler

 15. halil dedi ki:

  kulağım kepçe oldugunu için dış görünüm olarah rahatsız duyuyorum.kulağ kepçesi herkesin gibi yerine sağlam ve kepçelik olmadan olurmu.yani kulağım kepçe bu durum düzeltebilinirmi

 16. vedat dedi ki:

  doktor bey merhaba.Ben kulaklarımın boyutundan memnun değilim bana büyük geliyor normaline göre.Bunu küçültme şansımız var mı?varsa sizinle irtibada geçmek istiyorum.Bilgi verirseniz çok memnun olurum.Saygılar.

 17. Özgün dedi ki:

  hocam merhabalar,
  ben üniversite öğrencisiyim,kepçe kulak ameliyatı olmayı planlıyorum…araştırmalarım sonucunda bu konudaki deneyimlerinizden ve kendinize olan güveninizden etkilendim.Fakat şunu iyi biliyorum ki bu denli bir deneyimin bedeli de diğerlerine göre ağır olacaktır,bunun farkındayım…sizden öğrenmek istediğim bu ameliyatı ne kadara gerçekleştirebileceğiniz? fakat fiyat konusunu belirtirken karşınızdakinin bir örenci olduğunu göz önünde bulundurursanız sevinirim…şimdiden teşekkürler…

 18. ramazan dedi ki:

  kulğım kepçe şelinde olduğu için çok utanıyorum bana bir çare bulun amaliyat mı olmam gerekiyor yoksa başka bir çaresi varmı cevap yazarsanız memnun olurum

 19. Seda şentürk dedi ki:

  Merhaba ben otoplasti op. geçirdim . Her hekim kulaklarımın basit oldugunu iletti bir hekimde karar kıldım . Ancak operayondan sonra agrılı enfeksiyonlu zamanlar gecirdim . Şekli olmadı dahada kotu oldu. Üstelik nisanda 1 yıl olucak kulaklarım taş gibi . Defalrca kontrole gittim normal değil diyor hekim ancak istediğin cevapları veremiyor . Revizyona ihtiyacım var . Sormak istediğim birazdaha beklemelimiyim yoksa muayeneye mi gelmeliyim . Saygılarımla

 20. Tuba dedi ki:

  Merhaba hocam ben iki bucuk sene önce kepçe kulak ameliyati oldum ama kıkırdak dokum bozuk olduğu için egrilik kaldi bi operasyon yapmadan anestesiz düzeltme imkani varmi

 21. Mehmet dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben estetik bide kepce kulak ameliyati yaptrmayi dusunuyorumda acaba ne kadara mal olur saolun

 22. orhann dedi ki:

  Merhaba Hocam! Burnumla ilgili sizden fiyat alabilirmiyim ve hangi açıdan resim çekmeliyim?

 23. Doğukan Dedeoğlu dedi ki:

  Hocam bende burun estetik yaptırmak istiyorum ama daha kötü olur diye korkuyorum

 24. Ayşe PEHLİVAN dedi ki:

  Merhaba
  Burun estetik fiyatiniz nedir acaba ?

 25. HAMZA dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin sizinle birşey konuşabilir miyim yardimci olursanız çok sevinirim

  Mail göndermiştim size ama resim atmadim siz at derseniz aticam. Sekreteriniz sağ olsun bilgilendirdi beni fakat ben en çok ücreti ne kadar olur onu merak ediyorum lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkür ederim

 26. ozan dedi ki:

  merhaba teoman bey.sizi zevkle takip ediyorumm..umarım ıyısınızdır.ahh ahh bende burun estetıgı amelıyatı olmayı cok ıstıyorum..bende oyle bı burun varkı oscar aldırır size.10 burun parası istersiniz.dilerim bigün tanısırız.hoscakalın

 27. Zeynep dedi ki:

  Teoman bey merhaba, oncelikle estetik yaptiracak olsam bile amerika da olmali diye dusundum hep bunu belirtmek istiyorum cunku onlarin icinde bile bazen bunlardan da olsa, digerlerini hep insanlarin komplekslerinden faydalanip onlari komik hallere sokan VE Guzel olduklarini kendilerine yutturan, karsiliginda tonla para Alan sahtekarlar olarak gordum. Sizi tesadufen buldum, islerinizin mukemmel gozukmesinin yanisira insanlari guzellestirmek VE mutlu etmekten (kandirmaca olmadan) zevk aldiginizi hisettim. Bu yuZden size yazmak istedim. Aslinda yuzumu cok begeniyorum VE degisik buluyorum fakat biseylerin ters/eksik oldugunu hissediyorum yillardir fakat bunu bulamiyorum. Sanki iki dokunsaniz gercek yuzum ortaya cikacak ama bu ne? Bisey mi eksik bisey mi fazla bisey mi yamuk? Bi kontur problemi var ama nerde? Foto larda da kotu VE farkli cikiorum bu yuzden VE bu bende saplanti oldu. Bi taraftan da yanlis bisey yapip pisman olmaktan korkuyorum. Yorum rica ediyorum. Saygilar sevgiler

 28. Yağmur dedi ki:

  benim birinci ameliyatımda kavisli bir burun yapıldı malesef hiç istemedigim bir işlemi uyguladı doktor ikinci ameliyatımda birz daha düz bir burun istiyrm ama çok büyük veya çok düz olmasıda korkutuyr kısacası birinci ameliyatımdan dolayı çok korkar oldm revizyon ameliyatlarınızıda paylaşırmısınz acaba rica etsem bana daha 4 ay oldu iki ay sonra ikinci ameliyatımı olacgm artk kısmetse yanınıza gelmek istiyrm 6 ay snra ameliyat yapılıyr die okudum int dogruysa tabi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir