İnstagram Sayfası

Meme dikleştirme ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı aynı zamanda mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı olarak ta bilinen bir estetik meme operasyonu.

GÖĞÜS ESTETİĞİ VE MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI

Aynada göğüslerinize bakın. Eğer meme uçlarınız meme katlantı çizginizin üzerindeyse her şey yolunda demektir. Eğer bu çizgi seviyesine inmişse hafif, bu çizginin altında ise ileri derecede meme sarkıklığınız var denebilir. Bu da sizin bir gün meme dikleştirme ameliyatına (mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı isimlerini de kullanabilirsiniz) ihtiyacınız olabileceğini gösterir. Özellikle tam aşağı bakan meme uçları durumun ağırlığını gösterir.

ESTETİK GÖĞÜS: GÖĞÜSLER NEDEN SARKAR?

Bunun bir çok nedeni olabilir. Yaşlanmaya bağlı hormonsal nedenler ile meme dokusunda azalma olur. Bu da memenin içinin boşalmasına ve sarkmasına neden olur. Emziren annelerin göğüsleri de sarkmaya daha mehilli olur. Mememler süt dolu olunca büyürler, emzirmeyle boşalırlar. Bu defalarca tekrarlanınca memeler doğal olarak sarkar. Ayrıca yerçekimi memeleri aşağı doğru çekerek sarkmalarına sebep olur. Bazı durumlarda ise sarkıklık çok erken yaşlarda başlar ve tamamen memeyi taşıyan bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.

AMELİYATSIZ ÇÖZÜMLER OLABİLİR Mİ?

Maalesef. Sarkmış göğüsleri toparlayacak bilinen bir yöntem henüz yok. Memelerin göğüs kaslarının zayıf olmasından sarktığını ve spor ile dikleşeceklerini düşünmeyin. Anatomik olarak göğüs kasının ve meme sarkmasının bir alakası yok. Spor ile vücudunuzda bir çok iyileşme sağlayabilirsiniz ama meme dikleştirmek bunlardan biri değil.

AMELİYAT: KESİMLER VE İZLER:

Meme dikleştirme ameliyatı aslında iyi yapılırsa çok iyi sonuç veren bir operasyon. Memeye yeniden şekil vermek, sarkıklığı tamamen gidermek, aynı anda da memeyi büyültmek ya da küçültmek tabiî ki mümkündür.

Ama bütün bunların bedeli memede bırakılan izler oluyor. Henüz iz bırakmadan meme dikleştirebilecek bir ameliyat tekniği bilinmiyor.
Kullanılan teknikler meme ucunun deri ile birleştiği bütün çevresi boyunca ve meme altına doğru uzanan bir iz bırakıyorlar. Bu iz klasik tekniklerde meme altında da devam ediyor ve alttaki katlantı çizgisinde devam ediyor.
Daha yeni tekniklerde bu alt iz yapılmıyor.

Genellikle meme ne kadar sarkıksa bırakılan izlerin o kadar uzun olacağını kabul edebiliriz.

Göğüs dikleştirme ve göğüs küçültme ameliyatları arasında ne fark var ?

Temelde tek fark birinde meme dokusunun alınarak memenin küçültülmesi diğerinde sadece sarkıklığın giderilmesidir. Teknik olarak her iki ameliyat birbirine çok yakın.

KİMLER BU AMELİYATI OLMALI:

Aslında yapılan ameliyat bir estetik problemin (sarkıklık) bir diğerine (iz) dönüştürülmesi olarak görülebilir. Dolayısı ile bu ameliyat herkes için uygun olmayabilir. Eğer göğüslerinizdeki sarkıklık orta derecede ise, eğer izlerden ciddi şekilde rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız bu ameliyatı olmayın. Ama ciddi derecede sarkık göğüsleriniz varsa ve hiç bir şey bundan daha kötü olamaz diyorsanız bu ameliyat size uygundur. Ameliyat sonunda dimdik ve şekilli, istediğiniz boyda göğüsleriniz olacaktır.

İzlerden ne kadar rahatsız olunacağı da çok kişisel bir konudur. Benim gözlemim gerçekten sarkık göğüslü hastalarım bu izleri benim beklediğim kadar dert etmiyorlar. Ben bu ameliyatı çok seçerek yaptığım için bu güne kadar da izlerimden çok mutsuzum diyen hastam olmadı. Ama bu ameliyatın diğer ameliyatlara göre daha fazla iz bıraktığını ve bu izlerin ne derece belirgin olacağının biraz da hastanın iyileşme faktörleri ile ilgili olacağını unutmamak gerekiyor.

SIK SORULAN SORULAR:

Bu ameliyattan sonra emzirebilir miyim?

Bu soruya kesin evet demek zor ama belli teknikler kullanılırsa büyük bir olasılıkla normal bir şekilde emzirebilirsiniz. Emzirme için önemli olan meme ucunun, süt kanallarının ve süt bezlerinin ameliyat sırasında hiç ellenmemiş olmasıdır. Yani meme ucunu zeminden kaldırıp yukarı taşırsanız (böyle teknikler var örneğin) emzirememe ihtimaliniz yüksek olacaktır. Ama “central pedicule” olarak bilinen teknik kullanılırsa meme ucu, kanallar ve bezler tek bir parça olarak tutulur ve emzirmenizde bir sorun çıkmaz.

Meme protezleri meme sarkıklığını düzeltilir mi?

Maalesef genellikle düzeltmez. Nispeten nadir görülen durumlarda meme dokusunun içerisini doldurarak zaten meme alt çizgisi seviyesinde duran meme ucunu biraz yukarıda tutabilir. Meme protezlerinin tek amacının memeyi büyültmek olduğunu unutmayın.

İzsiz meme dikleştirmek mümkün mü?

Maalesef bu da mümkün değil. Meme ucunu aşağıdan alıp bütün meme dokusu ile yukarıya taşıdığınız ve memeyi toparladığınız zaman ister istemez iz bırakmak zorunda kalıyorsunuz.

İzler beni ne kadar rahatsız eder?

Bunu söylemek zor ama eğer göğüslerinizden genelde memnunsanız ve sadece biraz daha dik olsunlar istiyorsanız çok rahatsız edebilir. Unutmayın bu ameliyat gerçekten sarkmış göğüsler için ve sadece bu hastalar bu ameliyattan sonra memnun olabilirler.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR

Bu ameliyat sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunların başında, her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon var.

Bu tür ameliyatlarda ciddi bir kanama olması olasılığı neredeyse yok. Kanama memenin bir kenarında kan birikmesi yani “hematom” şeklinde olabilir. Doktorunuz sizi yeniden ameliyathaneye alarak bu birikmeyi temizlemek ve kanamayı, eğer devam ediyorsa, durdurmak isteyebilir..

Aynı şekilde ameliyattan sonra beşinci gün civarında tek taraflı bir şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Yine çözüm enfeksiyonun temizlenmesi ve tabii antibiyotik tedavisi olacaktır.

Cilt kaybı, yine nadir olmasına rağmen görülebilecek komplikasyonlar arasındadır. Genellikle ameliyattan sonra sigara içen hastalarda gözükür. Deri siyah renkli sert bir şekil alır ve uzun süre pansuman yapılması gerekebilir. Bu süreyi kısaltmanın bir yolu da küçük bir müdahale ile ölü cildin temizlenmesidir. Aynı deri problemi göğüs ucunda da görülebilir. Bir müddet pansuman sonucunda bu tür problemler genellikle tahminlerin ötesinde iyi iyileşirler. Sakın bir şey olmaz diye sigaraya başlamayın. Ameliyattan sonraki ilk iki haftanın kritik olduğunu unutmayın.

Yara iyileşme problemleri genellikle ameliyatta kullanılan kalın dikişlerin yarattığı problemlerdir. Bir kaç günlük pansumandan sonra iyileşirler.

Estetik sorunlar: Asimetri bu ameliyattan sonra karşılaşılabilecek sorunlar arasında. Ciddi asimetrilerde bir rötuş ameliyatı gerekebilir. Bu ameliyatın sonucunda meme şeklinizi hiç beğenmeme olasılığınız da tabi her zaman var. Bu durumda da bir ikinci ameliyat şansınız var. Genellikle asimetrileri düzeltmek kolay oluyor. En zor düzelen deformiteler meme ucunun gereğinden fazla yukarıya kaldırıldığı durumlardır. Göğüsleri cerrahi olarak kaldırmak kolayken sarkmalarını sağlamak çok daha zor olmaktadır.

İPUÇLARI:

• Ameliyat öncesi mutlaka bir kontrol mamogramı çektirin ve saklayın.

• Aynanın karşısına geçin ve göğüslerinizin ne kadar sarktığına karar verin. Eğer meme ucunuz meme altınızdaki katlantı çizgisinin altına inmişse ameliyat için iyi bir adaysınız demektir.

• Bu ameliyat ile memelere mükemmele yakın şekil verilebilir ama memede izler kalması kaçınılmazdır.

• Göğüsler ne kadar büyük ve sarkıksa kalacak olan ameliyat izi de o kadar çok olacaktır.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI SİZİ NELER BEKLER:

Bu büyüklük ve zorluk olarak orta sıralarda bir ameliyat. Ağrılı bir ameliyat değil. Genellikle hastalar aynı gün taburcu olabiliyorlar ve 3-4 gün sonra işlerine dönebiliyorlar.

İlk gece nispeten sıkıntılı geçebilir. Genellikle ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli olur. Bu ameliyat ciddi morarmanın ve şişliklerin beklenmediği bir girişimdir.

Çalışıyorsanız bu ameliyat için bir haftanızı ayırmak en doğrusu olacaktır. Bir haftanın sonunda neredeyse normale dönmüş olursunuz.

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Genel.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastanede ve ameliyathanede.

Ameliyat süresi: 2 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Özellikle ilk bir kaç gün kol hareketlerinde hafif ağrı olur. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 5–10 gün arasında, orta derecede.

Dren: Düşük bir ihtimalle drenler kullanmak gerekir. Drenler ertesi gün alınır.

Pansuman: 3–4 günde tamamen çıkarılıyor.

Sutyen: 4 hafta yumuşak sporcu sutyeni kullanmak gerekiyor.

Dikişler: Genellikle her memede sadece bir tek alınacak dikiş oluyor ve bu dikiş 10. gün civarında alınıyor.

Ne zaman işe dönülebilir: 3–7 gün.

Araba kullanmak: 3–4 dört gün sonra, özellikle kol hareketlerindeki hassasiyet azaldığında araba kullanılabilir.

Günlük hayata dönüş: Ameliyattan sonraki bir kaç gün kol hareketlerinde hafif ağrı olur. Bu memenin üzerinde bulunduğu göğüs kaslarının hareketleri ile oluşan ağrıdır. İlk bir kaç hafta ağırlık kaldıramaz, eğer küçük çocuğunuz ya da bebeğiniz varsa onları kucağınıza ancak otururken alabilirsiniz.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3–4 hafta sonra koşuya başlanabilir. Kolların kullanıldığı fitness, tenis gibi sporlara 4–5 hafta sonra başlanabilir.

Son şekil: İzlerin iyileştiğini farz ettiğimiz altıncı ay civarında.

#

“Meme dikleştirme ameliyatı” için 15 cevap

 1. Elisabeth dedi ki:

  Merhaba Teoman bey ben almanyadan yazıorum sıze ben 36 yasıdayım 9 ay önce tüp mıde amelıyatı oldum vucudumda sarkmalar oldu ben gögüs dıkleatırme protez ve kol germe amelıyatı olmak ıatıorum bu amelıyatların malıyetı nekadar tutar bana yardımcı olabılırmısınız tesekkürler

 2. Sinem dedi ki:

  Merhaba Teoman bey. Emzirme sonrası goguslerim de sarkma oluştu ve su anki durumu sonmus bir balon gibi daha önce gittiğim bir kaç doktor toparlama protez ve meme ucu küçültme yapılması gerektiğini söyledi. Açıkçası yapilacak gogusun doğal bir meme duruşu olması gerektiğini düşündüğüm için bu ameliyatinda her doktor tarafından yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Işinizde çok başarılı olduğunuzu ve hasta adayınız olarak size bu ameliyatı yaptırmak isterim lakin bu ameliyatın bütçesi ne kadardır öncesinde bilgi almak isterim.

 3. Ezgi dedi ki:

  Merhaba teoman bey ben elısabeth 36 yasındayım 9 ay önce tüp mıde amelıyatı oldum 60 kılo verdım vucudumda sarkma oldu bu sebebten gögüs dıkleatırme protez ve kol germe amelıyatı olmak ıstıorum bu amelıyatların fıyatları nekadar tutar bu konuda benı bılgılendırırmısınız lütfen tesekkürler

 4. Aylin dedi ki:

  Iyi Günler,

  Meme dikleştirme ve liposuction/sculpture (kendi yağından brazilian butt) önce ve sonrası görselleri gönderebilirseniz çok müteşekkir olurum. Uygulamaların fiyatları ne kadardır?

  Saygılarımla,

 5. deniz dedi ki:

  Dr.bey iyi günler ben 38 yaşındayım. 2 çocuk emzirdim.göğüsleri min hem kas yapisi bozuldu yumuşak ve sarkık 75 takıyorum.ameliyattan korkuyorum.acaba acısız bir yöntemle düzelebilir mi dr.bey.ben de hemşireyim eşim de doktor konya aksehirdé hemşireyim.artık göğüs lerim den çok rahatsızlık duyuyorum.bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen

 6. Helin dedi ki:

  Merhabalar ben bundan 6 sene once amlyt oldum meme buyutme slikon ve suan deforme oldu o yusden hem meme diklestirme hemde tekrar slikonu yeniletmek istiyorum biraz uzagim size .fiyatla ilgili yaklasik biraz bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler.

 7. Tan dedi ki:

  Merhaba,

  Meme dikleştirme ameliyatı
  Göz kapağı ameliyatı
  Kaş kaldirma ve Yüz germe ameliyatı
  Kalça şekillendirme ameliyatı [ya da benim istedigim kalca dikleştirme]

  Ben 50 yasinda bir bayanim. Londra’da yasiyorum. Yukarida yazdigim ameliyatlar icin fiat ogrenmek istiyorum ve kac gun ya da hafta Istanbul’da kalmaliyim? Benim icin oncelik goz kapagi ve kas kaldirma ama website nizda okuyup anladigim kadari ile yasima gore yuz germe daha mantikli yine de ben mumkunse ikisi icinde ayri ayri fiat ogrenmek isterim.

  Ayrica ogrenmek istedigim bu ameliyatlar hepsi bir kere de olabiliyor mu? ya da hangileri olabiliyor?

  Simdiden cok tesekkur ederim,

 8. Nihal dedi ki:

  Merhaba teoman hocam Ben gogus diklestirmek istiyorum ama oncelikle maliyetini ogrenmek istiyorum bu konuda bana yardimci olur musunuz

 9. gonul dedi ki:

  Merhaba.ben Gonul bi kac sorum var cevaplasaniz sevinirim.
  Kaca yapiliyo bilmek isterdim 24 yasim var ve sismanim kilolarimida aldirmak istiyorum ve gosude duzelnlemek isterim fiyatlari soylermisiniz

 10. vildan dedi ki:

  Iyi aksamlar ben meme diklestirme ve büyütmek istiyorum arti karin bölgemi gerdirmek ama ben zamaninda bagirsak ameliyati gecirdigim icin 10 cm kadar karin sag bölgede iz var bu gerdirmede benim icin bir sorun olabilirmi kombine ameliyatlar da tehlike daha fazlami Saygilarimla Vildan

 11. gülçin dedi ki:

  sn. teoman bey ben daha önce size yazmıştım ama asistanınız cevap vermiş sizdende cevap istiyorum. ben 19 yaşındayım meme uclarım içe dönük ama sağ göğsümün ucu arada çıkıyor. ameliyat olmak şartmıdır,ileride sorun yaratırmı ve ameliyat fiyatları tahmini olarak nekadardır??? şimdiden teşekkür ederim.

 12. Aysel dedi ki:

  Sol gögüsümün üzerinde(meme üzeri) yumurta büyüklüğünde bir beze var ufak bir operasyon demişlerdi ama ameliyattan biraz korktuğum için fiyat felan araştırması yapmadım. Ameliyat süresinin ne kadar süreceğini ve fiyat olarak ne tutar? Şimdiden teşekkür ediyorum.

 13. Kamill dedi ki:

  İyi akşamlar. Ben meme protezi ve dikleştirme fiyatı öğrenmek istiyorum,hastane masrafi dahil olarak mümkünse?Şimdiden teşekkürler.

 14. Meral dedi ki:

  Günaydın dr bey.benım hayalımde goguslerımın sarkıklıgının ve göz kapaklarımın alınmış hali var.ben memurum.fıyatlarınız ne kadar?

 15. Seren dedi ki:

  mrb bir sorum var bnm esim asiri kiloluydu ve zayifladi bu yuzden goguslerinde sarkma oldu yaglarini aldirip gerdirmek istior fiyat ogrenebilirmiyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir