İnstagram Sayfası

Plastik cerrahi doktoru nasıl olabilirim ?

Plastik cerrahi olabilmeniz için öncelikle doktor olmanız gerekiyor. Lisede okurken çok ders çalışmanız gerekiyor fakültesine kazanmanız gerekiyor mümkünse iyi bir Tıp Fakültesi’ni kazanmanız gerekiyor. Tıp fakültesinde çok başarılı olmanız gerekiyor. Yani tıp fakültesini kazanmak size şuanda çok zor geliyor Bunu anlayabiliyorum Fakat daha sonra plastik cerrahi olmak istiyorsanız çok çalışmanız gerekiyor çünkü bu fakültelerden çıkan herkes tıp fakültesi mezunları yılda iki tane sınava giriyorlar Tıpta Uzmanlık sınavı TUS sınavı deniliyor sınavında da o sene açılmış bütün kadrolara Siz başvuru yapmış olursunuz. Yani bu üniversite sınavına çok benziyor ama üniversitede olduğu gibi yüzlerce kadro açılmıyor Mesela benim mezun olduğum sene Marmara Üniversitesi sadece bir tane plastik cerrahi Asistan kadrosu açmıştı Ben de Bu sınavda Belki de Türkiye’de ilk ona girdim kendi yılımın mezunları içinde ve o kadroyu kazandım.

Yine de kazanamayabilirdim Ben Türkiye onuncusu olduğum sene o Türkiye üçüncüsü olup o kadroya girebilirdi. Son derece zor bir sınav çok stresli bir sınav dolayısı ile tıp fakültesinde çok başarılı olmanız ve çok doğru ve iyi bir ders çalışmanız gerekiyor. Zaten tıp fakültesi çok zor ve bu alanda çok başarılı olmak daha da zor. Bunu bitirdiğiniz zaman liseyi bitirdiniz Tıp Fakültesi’ni bitirdiniz TUS sınavında en iyi not aldınız ve plastik cerrahiye asistan olarak giriyorsunuz. Asistan olarak girdikten sonra İşin iyi tarafı artık devlet memuru oluyorsunuz ve iyi kötü bir Maaş almaya başlıyorsunuz ve artık çalışmaya başlıyorsunuz. Aynı zamanda bu bir eğitim süreci değil Siz bir devlet hastanesinde doktor olarak bir kurumda bir üniversite hastanesinde ya da bir özel hastanede çalışıyorsunuz.

Artık herkes size Doktor Bey diyor ameliyatlara giriyorsunuz. Sabahtan akşama kadar ameliyat yapıyorsunuz birçok şey öğreniyorsunuz çok güzel bir dönem bu benim gaiba 6 sene sürmüştü şu anda ise beş seneye indirdiler. Bu dönem çok uzun inanamayacağınız kadar yorucu normal bir iş hayatı gibi sakın düşünmeyin belli dönemlerde günaşırı hastanede yapmamız gerekiyor haftada minimum üç yada dört tane nöbet tutuyorsunuz ve nöbetlerde uyumak falan yok ertesi gün çalışmaya devam ediyorsunuz. Son derece uzun yorucu ve zevkli bir dönem o dönemde mümkün olduğu kadar insan yurtdışına gitmeye çalışıyor Amerika’ya gitmeye çalışıyor Bir şeyler daha öğrenmeye çalışıyoruz Bu beş sene sonunda da diyorlar ki sen artık bir plastik cerrahi uzmanı oldun diyorlar.

Haklı olarak sizde Ve ben artık her şey bitti bir plastik cerrahi uzman oldum ve bundan sonra her şeyi ben yapacağım diye düşünüyorsunuz ama yine de öyle olmuyor yine çok zor bir dönem başlıyor çünkü uzmanlığınızı aldığınız zamana kadar Başınızda bir hoca var size şöyle yapma böyle yap şöyle yapıyorsunuz ama böyle yapalım senin yerine onu ben yapayım Ondan bir çok şey öğreniyorsunuz fakat aradan zaman geçiyor Ve artık uzman sensin başında bir hoca yok artık sen her şeyi kendin yapmak zorundasın Bütün sorumluluk sizin sırtımıza kalıyor ve aslında çok fazla bir şey bilmediğinizi anlıyorsunuz zaman içerisinde çok yavaş yavaş eğitiminiz devam ediyor yurtdışına tekrar gidiyorsunuz hocalardan öğrenmeye çalışıyorsunuz.

Ben o dönemde yılda en az 3-4 ay Amerika’da geçiriyordum kendime değişik hocalar buldum onların yanına gidiyordum onlarla ameliyata giriyordum kongrelere gidiyordum makaleler yazıyordum sürekli okuyordum Çok yoğun bir dönemden daha geçiyorsunuz Aslında bu dönem ikinci bir asistanlık dönemi gibi oluyor tekrar bir eğitim döneminden geçmeniz gerekiyor sonra tamam diyorsunuz Ben artık olmaya başlıyorum ben artık güzel şeyler yapıyorum Ve artık daha da güzel şeyler yapacağım diyorsunuz ve ondan sonrası çok daha rahat geçiyor bu çok ama çok uzun bir eğitim Gerçekten bunu çok istemeniz gerekiyor.

Yani bu böyle bir ayar kurulukta Ben plastik cerrahi olacağım denilecek bir şey değil yani gerçekten çok büyük fedakarlıklar yapmanız gerekiyor gerçekten çok istiyor olmanız gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir