Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Dolgu Maddeleri
Yaşlanmak cilt altındaki yağ ve bağ dokusunu çok kötü etkiliyor. Yer çekimi de ekleniyor ve deri altında bulunan, cildi gergin ve dolgun gösteren bir katman eriyor. Bu erime hem kırışıklılara, hem sarkıklıklara hem de yüzde üç boyutlu bir şekil değişikliğine sebep oluyor. Örneğin kaşların yaşla düşük durmasında en önemli etkilerden birisi kaş kenarlarındaki yağ dokusunun azalması. Size garip gelecek eminim ama göz etrafının dolgun olması insanı son derece genç gösterir. Küçük çocukarın yüzlerine bakın, kaş kenarları, göz altları nasıl dolgun göreceksiniz. Bu bir gençlik ifadesi.

Estetik amaçlı dolgu maddesi kullanımı da bu prensibe dayanıyor. Piyasada çok değişik markaların dolguları var. Bunlar bir paket olarak satılıyor, genellikle bir enjektör içerisinde sunuluyor. Size bu enjektör içerisindeki madde veriliyor. Verilen bölgeler en sık dudak – yanak arasında kalan çizgi ve dudaklar. Bu çizgiyi derinin altına verilen dolgular ile beslemek mümkün. Dudakları da yine bu dolgu maddeleri ile büyütmek mümkün.

Dolguların son bir iki senede ki kullanımları değişti. Eskiden sadece bahsettiğime benzeyen bir iki kırışıklık bu tip dolgular ile düzeltilirdi. Oysa şimdi çok daha yüksek miktarlar ile bütün yüze, göz çevresine bu dolgular kullanılıyor. Ben 10 paketi aşar oldum, en son bir Amerika kongresinde 30 paket verildiğini bizzat seyrettim. Bu seyrettiğim vaka da elde edilen sonucun çok çok başarılı olduğunu söylemeliyim. Bu dolgunluk o kadar etkili oluyor ki, bir ameliyat ile kazanabileceğiniz tazelikten daha iyi sonuç verebiliyor.

Dolgu maddelerini kalıcılıklarına göre de sınıflamak mümkün. Bazıları 4 ayda tamamen eriyor, bazıları ise 4-5 seneye kadar kalıcı. Haklı olarak en uzun kalanı tercih etmek isteyeceksiniz ama ben size bunu pek tavsiye etmem. Kalıcılık arttıkça sorun çıkma olasılığı da artıyor. Özellikle çok uzun kalıcılığı olan dolgu maddelerinde ciddi sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ben her zaman 4 ay kalıcılığı olan, en güvenilir, ilk yapılan ama en pahalı olan dolgu markasını tercih ediyorum, kalıcılığı 4 ay üzeri olan dolguları da prensip olarak kullanmıyorum.