Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.

Endoskopik orta yüz cerrahisi: “yanak kaldırma”


Orta yüz ile yanaklar ve elmacık kemikleri kastediliyor. Küçük bebeklerin yüzlerini incelerseniz elmacık kemikleri seviyesinde yanaklarının dolu dolu ve sımsıkı olduklarını görebilirsiniz. Böyle dolu ve sımsıkı yanaklar bir gençlik ifadesidir. Oysa yanaklar yer çekiminin ve yaşlanmanın etkileri ile aşağı doğru sarkar. Öyle ki bu sarkıklık artık elmacık kemiklerini ortaya çıkaracak kadar belirginleşebilir. Üstelik bu sarkan sarkan dokular daha altlarda, ağız seviyesinde bir dolgunluk ta yaratır.
Genç, dinamik bir yüzde elmacık kemikleri seviyesinde bir çıkıklık, ağız seviyesinde bir çöküklük olması gerekiyor. Bunu sapının üzerinde duran bir armuda benzetebilirsiniz. Yaşlanma ile (bazen de yapısal –olarak gençlerde) bu armut ters durma eğilimindedir. Yani alt taraf üstteki dokuların aşağı inmesi ile dolgunlaşır.

AMELİYATTA NE YAPILIYOR?
Ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı var. Çok basite indirgersem yapılan bu armudu ters çevirmek. Aşağı sarkmış dokular yukarıya kaldırılarak elmacık kemikleri üzerinde ki dolgunluk yeniden sağlanıyor. Bu aynı zamanda alt taraftaki genişlemeyi de azaltıyor ve yüz formu değişiyor.
Kesimler sadece ağız içerisinde, üst dudağınızın bittiği yerde ve saçlı derinizin içerisinde yapıldığı için hiç bir iz kalmıyor. Kamera ve özel aletler ile kaslar, yağ paketleri, zarlar teker teker hazırlanarak yukarıya, 20’li yaşlarda durdukları yerlerine taşınıyor. Her şey derinde yapılıyor ve sadece kamera ile görülebiliyor.

BU AMELİYAT BENİM İÇİN UYGUN MU?
Aynada 45 derece açıyla yüzünüze bakın. Normal şartlarda elmacık kemiklerinizin yüksekte ağız seviyesinde yanaklarınızın da olabildiğince içerde olması ideal. Eğer bu oranlar tersine dönmüşse, yani yanaklarınız çıkık ama elmacık kemikleriniz düzleşmişse bu ameliyat sizin için uygun olabilir.
Bu mutlaka yaşlılıkta yapılan bir ameliyatta değil. Bu ameliyatı olan hastaların önemli bir kısmı 20’li yaşlarda ve doğuştan sarkık yanakları var.

BU AMELİYAT YAŞLANMAYA BAĞLI BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZEBİLİR Mİ?
Hayır. Bu ameliyat sadece sarkık orta yüz bölgesini yukarıya taşır. Eğer cilt sarkıklığınız, kırışmanız varsa bu sorunun klasik yüz germe ile giderilmesi şart.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok. Olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) de ciddi bir sorun yaratmayacaktır.
Enfeksiyon bu ameliyattan sonra görülebilecek komplikasyonlardan. Ameliyatın neredeyse yarısı ağız içinden yapıldığı için buradan mikrop kapma ihtimali her zaman var. İltihap olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi yanında nadiren cerrahi olarak iltihabın boşaltılması gerekebilir. Ancak bu tür enfeksiyonlar doğru tedavi edilirse hızla iyileşirler.

Asimetri: Bu ameliyatta dokuları asan dikişlerden birisinin görevini tam yapmaması asimetriye sebep olabilir. Bu durumda bu dikişin tekrar konulması gerekebilir.
His kaybı da bu ameliyattan sonra beklenen bir sorun. Üst dudakta ve alında olabilecek his kayıpları genellikle bir kaç hafta sonra geçecektir. Aylar süren kayıplar ile nadir olarak karşılaşılabilir.
Geçici saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.

SIK SORULAN SORULAR:

Bu ameliyat tek başına yeter mi?
Eğer cildinizde aşırı sarkma ve kırışıklık yoksa bu ameliyat yeterli olabilir. Ancak cildinizde bu tür sorunlar varsa, ki bu genellikle 50 yaştan sonra görülüyor, bu ameliyata ek olarak klasik yüz germe ameliyatı olmanız çok daha iyi sonuç verecektir.

Endoskopik ameliyat kansız ve izsiz midir?
Hiç bir ameliyat kansız olamaz. Ancak çok daha az miktarda kanama olacaktır. Kesimler de saçlı deri ve ağız içerisinde saklanacağı için iz olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?
Bunu söylemek imkânsızdır. Bu birazda sizin bu konuda yapacağınız yorum ile ilgili. Tabii ilerleyen yıllarda nasıl yaşadığınızda önemli bir faktördür. Bu ameliyat ile yüzünüzde oluşa değişiklikler kalıcıdır. Örneğin yukarıya asılan yanaklarınız her zaman yüksekte kalacaktır. Ancak siz yaşlanmaya devam edeceksiniz ve yüzünüzde yeni yaşlanma bulguları oluşacak. Ama bu ameliyat sizi her zaman olduğunuzdan daha genç ve taze gösterecektir

Bu ameliyat insanı kaç yıl gençleştiriyor?
Bu biraz da sizin taleplerinize bağlı. Bu ameliyat diğer bazı ameliyatlar ile birleştirilirse sizi 20 yıl bile gençleştirebilir. Bu kulağa hoş gelse de birçok insan bu kadar gençleşmek istemez. Bu tür ameliyatlardan sonra daha taze, daha dinç, daha enerjik ve daha mutlu gözükmeyi beklemek en gerçekçisidir.

İPUÇLARI:
• Aynada eliniz ile yanaklarınızı kaldırırsanız kendinizi yanıltmış olursunuz. Bu hareketle cildinizi de geriyorsunuz. Oysa endoskopik cerrahi derinde yapılır ve cildi fazla germez. Sadece altta yatan dolgunluğun yukarıya yer değiştireceğini düşünmeye çalışın. Bu etkiyi tam olarak deneyebileceğiniz bir el hareketi yok.
• 50 yaşın üzerisindeyseniz bu ameliyat ile beraber klasik yüz germe ameliyatı olmanızı öneririm. Tek başına yapılacak bir endoskopik cerrahi sonrası yüzünüzdeki deri fazlası ve sarkıklığı devam edecektir.
• Bu ameliyatın etkisi çok uzun süre devam eder. Yanaklarınız sarkmaya kaldıkları yerden devam edecektir ama bir daha eski hallerine dönmelerinden korkmayın.

AMELİYAT TAN SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
Bu ameliyattan sonra yüzünüzde ilk göreceğiniz değişiklik şişlik olacaktır. Bu açık bir ameliyat olmadığı için görünen dikişleriniz olmaz ancak derinde yapılan bir işlem olduğu için bir miktar şişliğe sebep olur.
Bu ağrılı bir ameliyat değil. İlk bir kaç gün başınız dik yatacaksınız ve bol buz uygulayacaksınız.
İşe dönüş genellikle birinci haftanın sonunda mümkündür.
Elmacık kemikleri ilk bir kaç hafta olduklarından şiş gözükürler. Genellikle ikinci, üçüncü hafta da ödemin çözüldüğünü görerek rahat bir nefes alırsınız.

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Genel.
Ameliyat nerede yapılmalı: Bu ameliyat için alt yapısı olan bir hastane ameliyathanesinde.
Ameliyat süresi: 1,5–4 saat.
Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olunabilir.
Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.
Şişme, morarma: 3–6 gün arasında, orta derecede.
Pansuman: 2 günde tamamen çıkarılıyor. Drenler, eğer varsa ertesi gün alınıyor.
Dikişler: Ağız içinde alınması gereken dikiş yok, kendiliğinden eriyorlar. Saçlı deride metal dikişler var ve bunlar 7 gün sonra alınıyor (alınmaları ağrılı değil).
Ne zaman işe dönülebilir: 7 gün.
Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra ağır spora başlanabilir. Ancak basket gibi darbe alabileceğiniz, vücut vücuda yapılan sporlar 6 hafta yasak.
Son şekil: Genellikle iki hafta elmacık kemikleri üzerindeki dolgunluk olduğundan %30 daha büyük dururlar. Bunun sebebi cerrahi şişliklerdir. Bunlar ilk haftalarda büyük oranda geçer. Ancak her şeyin geçmesi ve normale dönmesi üç aydan sonra.