Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Cerrah Gözüyle Estetik Ameliyatlar
Hangi durumlarda ameliyat yapmamayı tercih ediyorum?
Yani hastamı geri çeviriyorum. Bana başvuran hastalarımın üçte birine daha ilk görüşmemde ameliyat yapmamanın daha iyi olacağını söylüyorum diyebilirim. Bu bazen insanlara garip geliyor ama benim en büyük sorumluluğum bazı durumlarda ameliyat isteğini geri çevirebilmek.

Aşırı beklentiler: Eğer hastam benden olmayacak bir şey istiyorsa ameliyat yapmamak çok daha iyi bir fikir. Aşırı beklentiler ameliyattan sonra hayal kırıklığı yaratabiliyor ve buna hakkım yok.

Sağlık sorunları: Bazı hastalarım ortalama olarak sağlıklı gözükse de şeker hastalığı gibi ameliyat sonrası yara iyileşmesini geciktirecek ve riskleri arttıracak gizli tehlikeleri barındırıyorlar. Estetik ameliyat gibi olmasada olur bir konuda ameliyat olmamaları konusunda uyarıyorum.

Psikolojik sorunlar: Bazen estetik bir ameliyat mevcut psikolojik sorunları derinleştirebiliyor. Ne kadar iyi sonuçlanırsa sonuçlansın yüzünüzde bir şekil değişikliğini kaldırabilmeniz için psikolojinizin sağlam olması şart. Bunu hissetmek benim sorumluluğum ve bazen hayır demek zorunda kalıyorum.

Çevre baskısı: Bazen insanlar akıllarına bile gelmeyecek bir ameliyatı sadece çevreleri istiyor diye yaptırmayı düşünüyorlar. Örneğin sadece eşi mutlu olacak diye göğüs büyütmeye gelen bir hastayı düşünmek üzere geri yolluyorum.

Evlilik problemleri: İnsanlar bazen evliliklerini kurtarmak için estetik ameliyat olmayı bir çare sayıyorlar. Bu yanlış ve herşeyi amacından çıkarıyor. Ben bir evliliğin estetik ameliyat ile düzelebileceğine de zaten inanmıyorum.

Karar Vermek ve Plan
Genellikle estetik bir sorun için yapılabilecek pek çok değişik ameliyat olabilir ve kullanılacak teknikler, zamanlama, ameliyatların beraber ya da tek tek yapılması gibi sonu gelmez ihtimallerden bir kaçını seçmek gerekir. Bir estetik cerrahın söylediğine bir diğeri katılmayacaktır ve tam tersi önerilerde bulunması gayet muhtemeldir. Bu estetik cerrahi gibi kuralların kişisel yorumlara açık olduğu bir alanda çok normal. Size farklı şeyler söylendiyse hiç birisi yanlış olmayabilir ve her cerrah kendi bildiği şekilde iyi bir sonuç alabilir.

Hangi tekniğin kullanılacağı tamamen cerrahın kişisel fikri. Örneğin bir hastaya yüz germe yapabileceğiniz gibi endoskopik yüz gençleştirme tekniklerinden birisini de kullanabilir ya da bunları beraber yapabilirsiniz. Bunun için çok net kriterler ya da yaş sınırları da yok.

Ben planlama yaparken çok sayıda ameliyatı beraber yapmamaya da özen gösteriyorum. Bu bence gereksiz yere riskleri arttırıyor ve estetik ameliyatların bir sağlık sorunu olmadan yapıldığını düşünürseniz riskleri en azda tutmanın çok daha anlamlı olduğuna hak vereceksiniz. Örneğin hem karın germe hem de göğüs küçülme ameliyatlarını beraber olmamanız bence çok daha doğru olur. Herbiri 3-4 saat sürecek bu çapta aemliyatları 2-3 ay arayla olmanız alacağınız riskleri azaltacaktır.