Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Estetik Cerrahide En Son Gelişmeler
En son gelişmeleri nasıl takip edebilirsiniz
Bu çok can alıcı bir konu. Estetik cerrahi hem bir bilim ve bilimsel olarak gelişiyor hem de son derece popüler ve medyatik bir alan. Dolayısı ile iki alanda da bir çok yenilik ortaya atılıyor. Hangi tarafa kulak vereceğiniz size kalmış ama size ne farkları olduğundan bahsetmeliyim:

Medya: Bütün dünyada ve tabii bizde çok çok ticari olarak bu konulara yaklaşır. Yenilik olarak anlatılan bir çok gelişmenin altında ticari kaygılar malesef olabiliyor. Sizin aradaki farkı anlamanız çok kolay değil. Ama medya elinizin altında ve merak etmemek te mümkün değil.

Bilimsel platformlar: İki temel yerde bilimsel gelişmeler açıklanır. Bunlardan birisi bilimsel degilerdir. Türkiyede bir, dünyada 4-5 tane ciddi bilimsel plastik cerrahi yayını var. Siz bunlara ulaşamazsınız, sadece posta ile abone olan doktorlara yollanırlar. Son derece pahalı, ulaşılmaz ve sizin için anlaşılmazdırlar. Bir diğer alan da kongre, seminer ve kurs gibi birinci ağızdan herşeyin anlatılıp tartışıldığı yerler. Siz yine bunlara katılamazsınız, zaten katılsanız da yine size pek bir anlam ifade etmeyecektir.

“index medicus” diğer adıyla tıp literatürü
Size önerim seçeceğiniz doktorun bilimsel platformlardan beslenen bir cerrah olması. Birde ip ucu vereyim, bütün yazılı yayınlar index medicus adı altında toplanıyor. İnternetten www.pubmed.com adresinden sizde burada dilediğiniz cerrahın yaptığı bütün bilimsel yayınları görebilirsiniz. Arama alanına soyad ve ilk ismin ilk hafini yazıp arayın. Çok şaşırtıcı sonuçlar görebilirsiniz. Bu size en azından bir fikir verir. Benzer şekilde en son en yeni en büyük buluş olarak size sunulan yenilikleri de index medicustan arayın. Oraya girmemiş hiç bir yeniliği ciddiye almayın.

Kongreler: Türkiyede her sene iki büyük kongre yapıyoruz. Ben bunları neredeyse hiç kaçırmadım. Ama asıl yenilikleri takip etmek için yurt dışı kongrelere gitmek gerekiyor. Hersene amerikada 3-4 olmazsa olmaz kongre var. Ben elimden geldiği kadar bunları takip ediyorum. Son 8 ayda iki kez new york’a, bir kez boston’a bir kez de londra’ya gittim. Muhtemelen bir ay sonra yeniden amerikaya gideceğim, sonra yeniden, yeniden. Her gittiğimde iyiki gitmişim diyorum ve bu yakın takip bizler için olmazsa olmaz.

Burun estetiğinde son gelişmeler
Sadece burun estetiği üzerine yapılan uluslararası kongreler var. Bu kongreler genellikle çok tartışmalı ama verimli geçiyor. Size en son Boston’da katıldığım kongrede öne çıkan yeniliklerden bahsedeyim:

1- Kapalı burun ameliyatları giderek daha fazla kabul görüyor. Eskiden ameliyatın bir çok bölümünün kapalı yapılamayacağı söylenirken artık en tutucu otoriteler bile belli oranda kapalı ameliyat yapmaya başlamışlar. Henüz karar vermek için erken ama kapalı burun ameliyatları her zaman bir alternatif.
2- Doğal sonuçların önemi her sene daha ön plana çıkıyor. Eskiden sonuçların estetiği vurgulanırdı, artık doğallığı ön planda tutuluyor.
3- Herkez burun ameliyatlarının başarı oranını arttıracak bir yöntem peşinde. Dünya standartlarında %15 revizyon yani tekrar ameliyat olmak hala normal sayılıyor. Başka hiç bir estetik ameliyatta böyle bir oran kaBul edilmezken burun estetiği bilinmezleri en fazla olan ameliyat olmaya devam ediyor.
4- Gortex gibi yabancı maddelerin kullanılmasına artık çok daha sıcak bakılıyor. Belli durumlarda kullanmak çok gerçekçi bir alternatif heline geldi diyebilirim.

Karın germe ameliyatlarında son gelişmeler
Karın germe ameliyatlarında biliyorsunuz iki temel yaklaşım var. Birincisi klasik yöntem, kesi izinin en azda tutulduğu ama ameliyat alanının sadece göbek deliği etrafında yani orta hatta yoğunlaştığı teknik. Diğeri ise yan gerilimli karın germe, yani ameliyatta asıl gerginliğin yanlara verildiği ve gerekli ise kesinin arkaya doğru uzadığı ameliyat tekniği. Estetik sonuçların yan gerilimli teknikte çok daha iyi olduğu herkezce kabul görüyor ama tartışma hala devam ediyor. Özellikle ameliyat izinin uzunluğu bir grup için sonuçtan daha önde gözüküyor. Ben yıllardan beri lateral tansiyon tekniğini kullanıyorum ve yara izlerinin zaman içerisinde sorun olmaktan çıktığını düşünüyorum.

Silikon protezler ve göğüs büyütme ameliyatlarındaki gelişmeler
Bu en sıcak konu. En son Londra semineri sadece bu konuyla ilgiliydi. Eskiden sayısız protez ve ameliyat tekniği alternatifi varken son bir buçuk senede herşey basitleşti. Dünyada bütün otoriteler neredeyse tek bir protez tipi (anatomik, yani damla şekilli olanlar) ve tek bir ameliyat tekniği, “dual plan” yani protezin yarı kas altı yarı kas üstü konulduğu ameliyatları kullanıyor. Bu yeni protezler bariz şekilde daha iyi, dayanıklı ve güvenli. Ameliyat tekniği de, yani protezi yarı kas altı yarı kas üstü koymak ta estetik olarak çok daha iyi sonuç veriyor. Kas altı ve kas üstü ameliyatların bütün avantajları bu teknikte toplanmış gibi. Tek kötü tarafı ameliyatlar eskisi gibi 40 dakika değil bir buçuk saat sürüyor; ama değdiği kesin.
Teknik ve protezlerin bu şekilde sadeleşmesi cerrahlar içinde büyük bir rahatlık sağladı. Eskiden yapılan bir çok ameliyat artık gereksiz oldu ve tek bir çözüm ile bir çok sorunu çözebildik.

Dolgu maddeleri ile ilgili gelişmeler
En önemli gelişme miktarlar ile ilgili. Eskiden 1 cc kullandığımız dolgu maddelerini artık 10, 20 hatta daha fazla kullanıyoruz. Bu elbette maliyeti kat ve kat arttırıyor ama işlemin etkiside aynı şekilde katlanarak artıyor. Gerçekten çok etkileyici sonuçlar gördüm ve bende uygulamaya başladım. Yaşlılığı sadece gererek tedavi etmek yerine yaşlanmanın ciltte ve cilt altında ortaya çıkardığı dolgunluk kaybını yerine koymak yüzü düşünebileceğinizin ötesinde gençleştiriyor.