Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.

İyileşme dönemimi nasıl planlamalıyım?


Ameliyat sonrası ne kadar eve kapanacağınız hem yapılan ameliyata hem de sizin bu ameliyatınızı ne kadar saklamak istediğinize bağlı. Birçok kozmetik ameliyat 3 gün ile 2 hafta arasında iyileşmiş olur. Birçok yüz ameliyatından bir hafta sonra işinize dönebilecek ya da arkadaşlarınız ile bir program yapabilecek kadar iyi olursunuz. Nadir durumlarda belli yerlerde sarımsı bir renk almış morluklarınız olabilir ama bunları genellikle fondötenler ile kapatabilirsiniz.

Zamanlama: Eğer çalışıyorsanız hafta sonundan hemen önce ameliyat olun. Böylece hafta sonunu dinlenerek geçirebilirsiniz.
Örneğin sadece yağ enjeksiyonu yapılacak ise cuma – pazartesi iki gün izin kullanmanız yeterli olacaktır. Ya da facelift yapılacak ise bir cuma ve sonraki haftayı almanız size 9 gün kazandırır ki bu da yeterli olacaktır.

Sosyal ilişkileriniz: Estetik bir ameliyat olacağınızı herkesten saklamanız çok zor. Özellikle en yakınlarınızdan, örneğin eşinizden ve anne babanızdan gizli ameliyat olmanızı tavsiye etmem. Ameliyat ve sonrasındaki iyileşme dönemi zaten stresli bir süreç, bu stersi arttırmayın.
Buna karşı böyle bir ameliyat olduğunuzu herkese de söylemeyin. Sonuçta bu çok kişisel bir şey. Ameliyattan sonra canlı bir “öncesi sonrası” mankeni olarak ortada dolaşmak zor olacaktır. İnsanların bu konuda konuşmayı çok sevdiğini ve kendi çevrenizde en popüler dedikodu malzemesi haline gelebileceğinizi bilin.
Ben ailenize, yakın arkadaşlarınıza, iş çevrenizdeki (ya da okul, klüp vs...) güvendiğiniz bir kaç kişiye önceden haber vermenizi, ama bu konuların ortalıkta konuşulmasından rahatsız olacağınızı belirtmenizi tavsiye ederim.

Hastanede kalış: Doktorunuzun önerdiği süreden daha uzun hastanede yatmayı talep etmeyin. Hastaneler sanılanın aksine her zaman sağlık ve şifa kazanılan yerler değildir. İlaçlara dirençli birçok mikrop hastane ortamlarında yaşar ve gereksiz yere hastanede yatmak sadece sizin risklerinizi arttırır.
Eğer birçok ameliyatı beraber olmadıysanız bir günden fazla hastanede kalmanıza genellikle gerek olmayacaktır.

Hastaneden eve: Ameliyata arabanızla gitmeyin. Her ne ameliyatı olursanız olun günlerce araba kullanamayacaksınız. Ameliyat sonrası sizi birisinin hastaneden almasını da önceden organize edin. Tek başınıza taksi ile dönmeniz doğru olmaz (örneğin bayılabilirsiniz ve taksi şoförünün insafına kalırsınız).

Evde istirahat: Her ameliyat için doktorunuzun size farklı önerileri olacaktır. Bunları ameliyattan önce bir kez sorun.
İlk gece eve çıkacaksanız mutlaka sizinle aynı odada yatacak birisi yanınızda olmalı. Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz hissedin tek başınıza kalmayın.

Yatış pozisyonu: Eğer evde başınız dik yatmanız gerekecek ise bunun önlemini önceden almak sizi daha rahat ettirebilir. Başın dik olması genellikle bir kaç yastık ile yatmak olarak algılanır. Oysa bütün üst gövdenin oturur pozisyona yakın şekilde dik durması gerekir. Bunun için koltuklarınızın geniş yastıklarını da kullanmanız gerecektir.

Buz uygulaması: Yüz bölgesinde yapılan ameliyatlardan sonra buz uygulamak hem şişliği hem morlukları azaltır.

Bir kaç öneri:
• Buzları bir torbanın içerisine koyup çekiç ile ezin. Bu buzlar on dakika sonra eriyecektir ama ilk koyduğunuzda çok etkilidir.
• Buzluktaki donmuş mısır, bezelye, nohut gibi paketleri oldukları gibi ya da daha küçük torbalarda kullanın. Daha uzun süre soğuk kalırlar.
• Eczaneden ya da marketten “cold pack” yani içi jel dolu torbacıklar alın. Bunları kullanmak daha kolay olur, ama ilk gece bir tane yetmeyecektir, en az üç tane hazır edin.

Evde kullanacağınız ilaçlar: Evde kullanacağınız ilaçlar genellikle basit bir ağrı kesiciden ve bir antibiyotikten ibaret olacaktır. Bunları ameliyattan önce alırsanız taburcu olduğunuz zaman eczane aramak zorunda kalmazsınız.

İletişim: Doktorunuz ya da ekibinden size yardımcı olabilecek birisi ile nasıl iletişime geçeceğinizi planlayın. Telefon numaralarını önceden alın.