Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.

Kol Sarkıklıkları (Arm Lift)


Kolun üst kısmındaki sarkıklıklar genellikle kilo vermeye bağlıdır. Eğer hayatınızın bir döneminde aşırı kilolu olduysanız kollarınızda sarkık oluşma riski yüksek demektir.
Kol derisi kilo alındığı zaman gerginleşir. Ancak bu kilolar verildiğinde eski şeklini almakta zorlanır ve sarkar.
Sarkma genellikle kolların üst kısımlarında ve iç tarafta oluyor. Bu bölge dışında kolda sarkıklık çok nadir çünkü diğer bölgelerde deri ve derialtı dokuları alttaki kaslara çok sıkı bağlı ve bu sağlam bağlar sarkmayı engelliyor.

TEDAVİ:
Bu sarkıklıkların tedavisi zor çünkü sadece yağlar alınırsa derinin sarkıklığı artıyor. Bu bölge liposuction için dikkatli olunması gereken yerlerden biri. Çözüm yağ dokusu ile birlikte derinin de çıkarılmasında. Böylece sarkıklık önleniyor ama bu ameliyatta da kol arkasında sevimsiz bir iz kalıyor. Böylece sarkık kol problemi iz ile yer değiştiriyor diyebilirim. Ancak kollarınız gerçekten çok sarkmış ise böyle bir izi kabul edilir bulabilirsiniz.
Yine de moralinizi bozmayın eğer bu iz sizin için sorun teşkil etmiyorsa ameliyat çok zor, riskli ya da büyük değil. Yaklaşık 2 saat sürüyor, genel ya da lokal anestezi ile yapılabiliyor.
Hastanede yatmanıza genellikle gerek yok, dikişleriniz bir hafta sonra alınıyor ve normal hayatınıza dönebiliyorsunuz. İlk iki hafta sadece günlük işlerinizi yapabilirsiniz, kollarınızı kullanmadığınız koşu gibi sporlara üçüncü haftada, tenis gibi sporlara dördüncü haftadan sonra başlayabilirsiniz.

İPUÇLARI:
Çok yeni bir teknikle sadece koltukaltı seviyesinde “mini” izli bir kol ameliyatı yapılıyor. Bu ameliyat sadece az sarkıklığı olanlar için uygun olabilir. Her “mini” ameliyatın sonucunun da “mini” olacağını akılda bulundurun. Yine de denenebilir olduğunu düşünüyorum.

SIK SORULAN SORULAR:

Sarkmalar liposuction ile tedavi edilebilir mi?
Genellikle hayır. Sadece çok yağlı ve derisi hala elastik kollarda bu denenebilir. Bu durumda bile ameliyattan sonra kolunuzda sarkıklık oluşma ihtimaline hazırlıklı olun. Kol derisi kendini zor toparlıyor.