Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Kötü bir burun ameliyatı nasıl belli olur?
Aslında iyi bir ameliyat yapılmışsa bunu bir plastik cerrah bile muayene etmeden anlayamayabilir. Sadece kötü burun ameliyatları belli olur.

Gazete ve dergilerin magazin sayfalarında flaş ile çekilmiş paparazzi fotoğraflarını inceleyin. Ansızın flaşlı çekilen bu fotoğraflarda birçok ipucu bulabilirsiniz. En temel olanlar şunlar:
1. Öncelikle kötü ameliyatlı bir burunda uç kısmı üst kısımdan ayrı ve bağımsız bir yapı gibi durur. Burun kemikleri başka bir yöne bakarken uç kısmı biraz farklı bir açıyla ters tarafa yatıktır.
2. Burun ucu, sanki birisi hamurdan bir burnun ucunu sıkarak inceltmiş gibi “sıkılmış” durur. Burun kanatları da yukarı doğru çekilir ve burun delikleri açılır. Bu da burun ucu kıkırdaklarının aşırı küçültülmesinden kaynaklanır. Buna “sıkılmış burun ucu deformitesi” diyoruz.
3. Burunun ortasında /\ şeklinde bir gölge gözükür. Bu tam burun ucunun yukarıdan ayrıldığı hattır. Burun orta kısmının bozulmasından ve desteğini kaybederek çökmesinden kaynaklanır. Arkada duran kemiklerin sınırı bu gölge ile ortaya çıkar.

ÖRNEKLER:
Yan sütunda iki örnek görüyorsunuz. Bu resimleri bir kitaptan aldım. Etrafınızda, gazetelerde hatta birçok ünlü aktörde bu tür ameliyatlı burun deformiteleri görebilirsiniz (aklıma örnek olarak “Matrix” filminin “Triniti”si geliyor).

Bu resimlerde de hemen hemen aynı bulgular var. Üstteki resimde burun ucu hastanın soluna yatık dururken yukarıdaki kemikler hafif sola bakıyor. En önemlisi de ayrı taraflara bakan alt ve üst yarılar birbirinden ayrı duruyorlar. Aralarında ise derin bir /\ şekilli gölge var (kalın ok). Burada ayrıca burun kanatlarının nasıl arkaya doğru çekildiğini de görebilirsiniz (ince oklar). Her iki hastada da orta derecede de sıkılmış burun ucu deformitesi var.

NE YAPILABİLİR?
Böyle bir buruna sahipseniz ve bu sizi rahatsız ediyorsa muhtemelen yeniden ameliyat olmanız gerekecek.

İkinci ameliyatlar ilk ameliyatlara göre daha zor olur. Daha önce yapılan kesilere bağlı olarak dokularda nedbe (iyileşme) dokuları birikecektir. Anatomisi de değişmiş olan bu tür burunlarda amaç hem şekli düzeltmek hem de aşırı çıkarılmış dokuları yeniden yerine koymaktır.