Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.

Microtia: Doğuştan Kulağı Olmayan Çocukların Tedavisi


Bu 20 000 doğumda bir görülen bir durum. bebek doğar her şey son derece iyidir ama bir kulak keşçesi gelişmemiştir. aile ve çocuk için bunun ne kadar sıkıntı verici bir durum olduğunu anlatmama gerek yok.

Bu sorun ameliyat ile tedavi edilebilir ama burada çok dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Microtia ameliyatı nadir yapılan bir ameliyattır ve bu cerrahi işlem son derece zor öğrenilen ve uygulanan bir tekniktir. Dahası her çocuğun bu ameliyat ile doğalına çok yakın bir kulak sahibi olabilmesi için tek bir şansı var. Ameliyatta kulağın gelişmediği bölge yeni bir kulak için bir yatak oluşturuluyor. Ancak bu yatak eğer başarısız bir ameliyat ile bozulur ise başka bir şans malesef kalmıyor. Halbuki iyi yapılan bir ameliyatın sonucu mükemmel olabiliyor.

Ben prensip olarak bu ameliyatı yapmıyorum. Bu gerçekten çok özel bir durum ve olması gereken, her ülkede bu konuda uzmanlaşmış bir ekibe güvenmek ve bütün microtia’ları bu merkeze yönlendirmek. Bu tek şans en tecrübeli ellerde en iyi şekilde kullanılmalı.

Türkiyede’ki tek adres hocamız Doç.Dr.Muvaffak Sipahioğlu’dur. Bu ameliyatı dünyada en iyi yapan, en çok yapmış olan iki üç cerrahtan birisidir ve yaptığı kulakları gerçeğinden ayırt etmek bazen çok zor olabilmektedir.

Kendisine http://www.kulakkepcesi.com adresinden ulaşabilirsiniz.