Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Süper modellerin yüzleri: Hepsinde ortak olan özellikler neler?
Yüzleriyle ünlü insanların yüzlerini iki değişik açıdan incelersek değişmeyen bazı oranlar buluyoruz. Bu aslında çok kapsamlı ve karmaşık bir konu ve elimden geldiğince basitleştirmeye çalışacağım.

Ancak dünyada şu andaki plastik cerrahi trendlerinin temellerini bu bakış açıları oluşturuyor diyebilirim. Bunlar bizler için çok çok “hot”. Umarım ilginizi çeker.

AÇILAR:

Tam yan profil: Ünlülerin ta yandan çekilmiş resimlerini nadiren bulabilirsiniz. Bunun temel sebebi bu açının çok fazla hata gösteriyor olması. Anlayacağınız kimse kusursuz değil.

Tam ön: Bu da çok sevilmeyen bir açı. Tam karşıdan bakınca bir çok asimetri gözüküyor.

3/4 profil: Bu ise dergilerde en sık göreceğiniz açıdır. Bu açıda bir çok hata örtülür. Proporsiyonlar birbirine karışır ve da Vinci’nin “sfumato” diye tarif ettiği göz yanılmasına benzer bir etki ortaya çıkar. Yani baktığınız yüzü, eğer resim kalitesi ve modelin çizilen imajı sizi buna inandırabiliyorsa olduğundan daha güzel görürsünüz.

Mutlaka olması gerekenler:

1. Keskin açılar: Modellerin yüzlerinde dik köşeler, keskin açılar görürüsünüz. Böyle bir yüze kısa bir süre baktığınızda yüz hatları olduğundan güzel gözükür. Ancak bu insanlar ile saatlerce karşı karşıya otursanız bu köşeli yüzler size rahatsız edici gelebilir.
Ben bu etkiyi yemeğe MSG (mono sodium glutamat) koymaya benzetiyorum, MSG eklenmiş herhangi bir yemeği tattığınızda aldığınız bütün tatlar olduklarından daha kuvvetli hissedilir. Keskin açılı yüzlerde de benzer bir etki olur.
2. Bütün modeller büyük alt çenelidir. Projektil, sert kenarlı ve bol açılı çene insanı fotoğraflarda ve podyumda daha güzel gösterir. Bu da bir çeşit MSG etkisi yapıyor.
3. Modellerin ¾ profillerinde keskin bir “S” şekli görürsünüz. Ağız seviyesinde yanakta bir çöküklük, elmacık kemiklerinde de bir çıkıklık vardır.
4. Modellerin kaşları düzdür. Modellerin kaşları çoğu zaman dümdüzdür. Sanılanın aksine kenarları kalkık kaşlı süper model, özel bir makyaj yapılmamışsa, yok.