Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
Cerrahi Tedavi Nasıl Yapılıyor?
Ameliyat öncelikle önceden belirlenen bölgeler yapılıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi sinirlerin sıkıştığı 4 bölge var. Burun içi kaynaklı migren çok nadir görülüyor. Ama ense alın ve şakaklar çok sık karşımıza çıkıyor. Ağrı kaynağı olan bölgeler ameliyatta serbestleştiriliyor.

Ense için saçlı derinin tam bitiminde 3-4 cm lik bir kesi yapılıyor ve ense kaslarının arasında latince adını aklınızda tutamayacağınız bir sinircik bulunuyor. Bu sinir bir noktada bir kasın içerisinden geçiyor, bu noktada siniri serbestleştirmek yeterli oluyor. Kasın sinire değen lifleri açılıyor ve geçiş genişletiliyor.

Şakalardaki işlem daha kolay. 1-2 cm lik saçlı deri içerisinden bir kesiden içeriye bir kamera ucu ve ince aletler ile girip, yani “endoskopik” yöntem ile tek bir sinir bulunup serbestleştiriliyor. Bu en kolay bölüm, genellikle 10 dakika sürüyor.

Alın bölesi için de yapılan işlem yine endoskopik. Alın üzerinden yine saçlar arasından girip tam kaşların başladığı yerde bir siniri bulup serbestleştirmek gerekiyor.

Eğer bütün bu bölgeler sağlı sollu ameliyata dahil edilirse ameliyat süresi 1.5 – 2 saati buluyor. Bazen tek taraflı ya da sadece bir iki bölgede çalışsak yetebiliyor. Bu tamamen hastanın ataklarının nerden başladığına bağlı. Ataklara sebep olmayan bölgelere dokunmaya gerek yok.