Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
MiniRinoplasti: 10 Dakikada Yeni Bir Burun
Kulağa inanılmaz geliyor ama 10 dakikada burun şeklinizde ciddi ve kalıcı bir değişiklik yapmak mümkün. Bu belli kurallara uyulursa iyi sonuç veren bir teknik ve bir çok avantaj içeriyor.

Mini burun estetiği nedir?
Mini burun estetiği yada minirinoplasti sadece burun ucunu yukarı kaldıran bir ameliyat. Ameliyat burun deliği içerisinden 1 cm kadar bir kesi ile yapılıyor ve bu kesi ameliyat sonunda kapatıldığı zaman içeride kalıyor, yani dışarıdan gözükmüyor. Kapalı burun ameliyatlarına benziyor diyebilirim ama yapılan kesi çok daha küçük. Zaten 10 dakikada büyük bir kesi açıp kapatmak mümkün olmazdı. Bu küçük kesiden burun ucu kıkırdaklarına ulaşılıyor ve “septum” dediğimiz burnun ortasında bulunan sağlam kıkırdak duvar bir destek olarak kullanılarak burun ucu kıkırdakları yukarı doğru kaldırılıyor. Yapılan işlem aslında o kadar basit ki tekniğin bence en büyük başarısı bu kadar az işlemle bu kadar etkili sonuç alabilmesi. Genellikle ameliyathane çalışanlarının hayretli bakışları altında ameliyat 10-15 dakikada bitiyor.

Minirinoplasti benim için uygun mu?
Bunu ben bile görmeden tam olarak söyleyemem. Size pratik bir test: burnunuzun ucunu tutun ve aşağı yukarı oynatın. Eğer “keşke şu yukarı kaldırdığım halinde dursa, ben başka hiç bir şey istemiyorum” diyorsanız bu ameliyat size göre demektir. Çünkü ameliyatta yapılan tam olarak bu. Yukarı kaldırıp oraya tutturuyoruz. Eğer benim sorunum bundan çok daha fazla yada farklı diyorsanız size “rinoplasti” çok daha uygun olacaktır.

Bu ameliyatın ne avantajı var?
Tek bir avantajı var, çok kısa sürüyor ve burnun en ucu dışında hiç bir yeri ameliyat sahası içinde kalmıyor. Yaniburnunuz morarmıyor, neredeyse hiç şişmiyor, tampon yok, alçı flaster vs... gibi dışarıdan gözüken hiç bir şey yok.

Ertesigün normal hayatınıza, örneğin ofisinizdeki toplantınıza gidebiliyorsunuz.

Bu ameliyatın bence en cazip yapan şeylerden birisi de burun anatomisini hiç değiştirmemesi. Bu sizin kulağınıza nasıl geliyor bilemiyorum ama biz cerrahlar bir yandan harikalar yaratırken bir yandan da dokulara ister istemez zarar veriyoruz. İtiraf etmeliyim ki ben ameliyat olacak olsam olabilecek en en küçük ameliyatı olmayı tercih ederdim.

Peki ne dezavantajı var?
En büyük dezavantajı “mini” olması. Eğer ciddi bir değişklik istiyorsanız ve bu yukarıda yazdığım burun ucu kaldırma testini yaptığınızda bu bana yetmez diyorsanız bu amliyatın sınırlarının dışında kalıyorsunuz demektir. Size normal bir rinoplasti ameliyatı daha uygun olacaktır